Թրամփն Սպիտակ տանը խորհրդակցություն է հրավիրել Իրանի հետ բանակցությունների թեմայով
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը հանդիպում է անցկացրել Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրի շուրջ կայացած բանակցությունների թեմայով, հայտնում է Axios-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։ Հանդիպմանը մասնակցել են վարչակազմի պաշտոնյաներ, որոնք պատասխանատու են ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության համար։ Ինչպես հայտնում է Axios-ը, հանդիպմանը մասնակցել է փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը, Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը, Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Վիթքոֆը, ԿՀՎ տնօրեն Ջոն Ռաթքլիֆը և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Կողմերը քննարկել են միջուկային գործարքի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը Իրանի հետ բանակցությունների հաջորդ փուլից առաջ, որը կկայանա ապրիլի 19-ին: Վենսը և Սթիվ Վիթքոֆը կարծում են, որ ԱՄՆ-ն պետք է գնա դիվանագիտական ​​ճանապարհով և համաձայնի որոշ փոխզիջումների։ Վարչակազմի մյուս անդամները, այդ թվում՝ Մարկո Ռուբիոն և Մայք Ուոլցը, «խիստ թերահավատ են և աջակցում են բանակցությունների մաքսիմալիստական ​​մոտեցմանը»:
ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների առաջին փուլը տեղի ունեցավ Օմանում ապրիլի 12-ին: Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին ասել է, որ հանդիպումն անցել է «լավ ուղով», սակայն ինքը հոռետես է մնում Վաշինգթոնի դիրքորոշման վերաբերյալ: Դոնալդ Թրամփն էլ ասել է, որ եթե բանակցությունների ձախողման դեպքում պետք լինի «կոշը բան անել», ապա ինքը կանի:

Axios: Трамп провел совещание в Белом доме по ядерной сделке с Ираном
Президент США Дональд Трамп провел совещание в Белом доме по поводу переговоров по ядерной сделке с Ираном, сообщил Axios со ссылкой на источники. На встрече присутствовали представители администрации, отвечающие за национальную безопасность и внешнюю политику. По данным Axios, в совещании участвовали вице-президент Джей Ди Вэнс, госсекретарь Марко Рубио, министр обороны Пит Хегсет, советник Белого дома по нацбезопасности Майк Уолц, спецпосланник Дональда Трампа Стив Уиткофф, директор ЦРУ Джон Рэтклифф и другие высокопоставленные лица.
Стороны обсуждали позицию США по ядерной сделке в преддверии следующего раунда переговоров с Ираном, который состоится 19 апреля. Как пишет Axios, Джей Ди Вэнс и Стив Уиткофф считают, что США должны пойти по пути дипломатии и согласиться на некоторые компромиссы, чтобы заключить соглашение. Другие члены администрации, включая Марко Рубио и Майка Уолца, «настроены весьма скептически и поддерживают максималистский подход к переговорам».
Первый этап переговоров США и Ирана прошел в Омане 12 апреля. Верховный лидер Ирана Али Хаменеи заявил, что встреча прошла «в хорошем ключе», но он по-прежнему настроен пессимистично по поводу позиции Вашингтона. Дональд Трамп говорил, что, если «придется сделать что-то жесткое» в случае провала переговоров, США на это готовы.