«Հոռետես ենք հակառակ կողմի, բայց լավատես՝ մեր հնարավորությունների հարցում»․ Խամենեի
Օմանի բանակցություններն արտաքին գործերի նախարարության տասնյակ խնդիրներից մեկն են։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին։
«Եկեք երկրի խնդիրները բանակցությունների հետ չկապենք։ Մենք շատ հոռետեսորեն ենք տրամադրված հակառակ կողմի նկատմամբ, բայց լավատես ենք սեփական հնարավորությունների հարցում։
Այն սխալը, որը թույլ տվեցինք Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (2015թ․ վեց տերությունների միջև կնքված համաձայնագիր՝ ռազմական նպատակներով Իրանի միջուկային ծրագրի օգտագործումը կանխելու համար) ժամանակաշրջանում, չպետք է կրկնվի։
Այդ ժամանակ մենք երկիրը կախման մեջ դրեցինք բանակցությունների առաջընթացից։
Ներդրողները ներդրումներ չեն անում, երբ տեսնում են, որ երկիրը բանակցությունների փուլում է»,- ասել է Խամենեին:

«Мы пессимистично настроены в отношении другой стороны, но оптимистично оцениваем собственные возможности" - Хаменеи о переговорах США и Ирана
Вторник, 15 Апреля, 2025 года, 16:15
Верховный лидер Ирана Али Хаменеи заявил: «Переговоры в Омане являются одной из десятков задач Министерства иностранных дел.
Давайте не будем привязывать проблемы страны к переговорам. Мы очень пессимистично настроены в отношении другой стороны, но оптимистично оцениваем свои собственные возможности.
Ошибка, которую мы совершили в СВПД (Совместный всеобъемлющий план действий), не должна повториться здесь.