Իսրայելը ոչնչացրել է Գազայում գործող միակ հիվանդանոցը
Իսրայելը կիրակի կեսօրին Խան Յունիս քաղաքի բնակիչներին հարկադիր տեղահանման հրաման է արձակել։ Իսրայելի բանակի անանուն պաշտոնյան հայտնել է, որ քաղաքը լքելու հրամանը տրվել է Խան Յունիսի և հարակից շրջանների գրեթե բոլոր շրջանների բնակիչներին, հայտնում է Al-Jazeera-ն։
Նա ասել է, որ սա «վերջին նախազգուշացումն է եղել հարձակումից առաջ», և բանակը «մեծ ուժով կգրոհի Գազայի հատվածի բոլոր այն տարածքները», որտեղից հրթիռներ են արձակվել։ Նա ասել է, որ պաղեստինցիները պետք է «անհապաղ դեպի հարավ» տեղափոխվեն՝ ալ-Մավասիի ապաստարաններ, որոնց վրա Իսրայելը բազմիցս հարձակվել է Գազայի պատերազմի ժամանակ՝ չնայած այն «անվտանգ գոտի» ճանաչելուն: Հրամանի հրապարակումից բառացիորեն կես ժամ անց հայտնի է դարձել, որ իսրայելցի զինվորներն այս «անվտանգ գոտում» սպանել են երկու պաղեստինցի երիտասարդների՝ շփոթելով նրանց ահաբեկիչների հետ։
Միաժամանակ հայտնի է դարձել անկլավի հյուսիսում միակ լիարժեք գործող հիվանդանոցին՝ Ալ-Ահլիին իսրայելական հարվածի մասին։ Իսրայելական բանակը հայտարարել է, որ հարվածներ է հասցրել ՀԱՄԱՍ-ի հրամանատարական կենտրոնին, որը գտնվում է Ալ-Ահլի հիվանդանոցում, գրում է Bloomberg-ը: ՀԱՄԱՍ-ը հերքում է, որ հիվանդանոցն օգտագործել է ռազմական նպատակներով։ Պաղեստինյան աղբյուրները հայտնել են, որ հիվանդանոցը շարքից դուրս է եկել իսրայելական հարձակման պատճառով: Գազայի հատվածում գործող սակավաթիվ գործող հիվանդանոցներից մեկի ռմբակոծությունը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ Իսրայելն ընդլայնում է իր ռազմական հարձակումը Գազայի հատվածում:

Израиль идет напролом: уничтожена единственная работавшая в Газе больница
Израиль в воскресенье днем издал приказ о принудительном перемещении жителей Хан-Юниса. Неназваный представитель израильской армии сообщил, что приказ покинуть город был отдан жителям почти всех районов Хан-Юниса и окружающих его районов, сообщает Al-Jazeera
По его словам, это "последнее предупреждение перед атакой", и армия "будет атаковать с большой силой каждый район", из которого были запущены ракеты из сектора Газа. Он сказал, что палестинцы должны двигаться "немедленно на юг" к убежищам в Аль-Мауасси, который Израиль неоднократно атаковал во время войны в Газе, несмотря на то что обозначил его как "безопасную зону". Буквально через полчаса после объявления о приказе стало известно, что израильские военные убили двух молодых палестинцев в этой "безопасной зоне", приняв их за террористов.
Одновременно стало известно об израильском ударе по единственной полноценной функционировавшей на севере анклава больнице Аль-Ахли. Израильская армия заявила, что нанесла удар по командному центру ХАМАСа, расположенному в больнице Аль-Ахли, на следующий день после создания нового коридора, отделяющего Рафах от остальной части сектора Газа, и расширения военного наступления в анклаве, сообщает Blooberg. ХАМАС отрицает использование больницы в военных целях. Палестинская группировка заявила, что в результате атаки Израиля больница вышла из строя. Бомбардировка одной из немногих оставшихся функционирующих больниц в Газе происходит в то время, когда Израиль расширяет свое военное наступление в секторе Газа. Этот удар подчеркивает растущие потери для и без того ослабленной системы здравоохранения Газы, поскольку боевые действия усиливаются, а безопасных зон, где вынуждено ютиться мирное население, становится все меньше.