«ՌԴ-ն կոշտ կարձագանքի Կիևին սպառազինելու Ճապոնիայի փորձերին»․ Զախարովա
Ռուսաստանը կոշտ միջոցներ կձեռնարկի, եթե Ճապոնիան Ուկրաինային զենք և ռազմական տեխնիկա մատակարարի, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք ցանկանում ենք զգուշացնել, որ Ճապոնիայի ցանկացած քայլ՝ ուղղված Ուկրաինային ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն զենք և ռազմական տեխնիկա մատակարարելուն, ինչը կօգտագործվի ռուս քաղաքացիների սպանության համար, կամ կաջակցի ուկրաինացի զինյալներին, մեր կողմից կդիտվի որպես միանշանակ թշնամական»,- ասել է Զախարովան։
«Վերառազմականացման ուղղությամբ իրականացվող քաղաքականության ֆոնին Ճապոնիան ավելի ու ավելի է ներգրավվում ուկրաինական հակամարտության մեջ»,- նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Захарова։ «Россия жестко отреагирует на попытки Японии вооружить Киев»
Россия предпримет жесткие меры в случае, если Япония будет поставлять Украине вооружение и военную технику, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Хотели бы предупредить, что любые шаги Японии по прямому либо опосредованному участию в снабжении Украины вооружениями и военной техникой, которые будут использоваться для убийства российских граждан, содействию в подготовке украинских боевиков рассматриваются нами как однозначно враждебные", - сказала она.
"Япония на фоне реализуемого курса на ускоренную ремилитаризацию все глубже вовлекается в конфликт вокруг Украины", - отметила официальный представитель МИД РФ.