«ԱՄՆ-ն կարող է կրճատել Եվրոպայում իր զորակազմի թվաքանակը»․ Թրամփ
ԱՄՆ-ն կարող է կրճատել Եվրոպայում տեղակայված իր զորակազմի թվաքանակը, Սպիտակ տանը լրագրողներին հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Դա կախված է իրավիճակից: Մենք վճարում ենք Եվրոպայում զինվորականների համար, սակայն մեծ փոխհատուցում չենք ստանում Եվրոպայից կամ Հարավային Կորեայից: Սա կլինի թեմաներից մեկը, որը մենք կքննարկենք: Առևտրի հետ դա կապված չէ, բայց, կարծում եմ, մենք այդ հարցը կընդգկենք առևտրի հարցերով բանակցությունների փաթեթում»։
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը չորեքշաբթի հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգները դեռ որոշում չի կայացրել Եվրոպայում իր ապագա ռազմական ներկայության մակարդակի վերաբերյալ։ Որոշումը կկայացվի Մոսկվայի հետ բանակցություններից հետո։
Ավելի վաղ NBC-ն, վկայակոչելով ամերիկացի եւ եվրոպացի պաշտոնյաներին, հայտնել էր, որ Փենթագոնը դիտարկում է Արևելյան Եվրոպայից մինչեւ 10 հազար զինվորական դուրս բերելու հնարավորությունը։ Ըստ աղբյուրի՝ դա 2022 թվականին ԱՄՆ նախկին վարչակազմի կողմից Ուկրաինային սահմանակից երկրներ ուղարկված 20 հազարանոց զորակազմի կեսն է։

Трамп: "США могут сократить численность военного контингента в Европе"
США могут сократить численность военного контингента, размещенного в Европе, заявил американский президент Дональд Трамп журналистам в Белом доме. Трансляцию вел Forbes Breaking News на YouTube.
Отвечая на вопрос о наличии таких планов, он сказал: «Я мог бы. Я имею в виду, это зависит [от ситуации]. Мы платим за военных в Европе. Мы не получаем больших компенсаций [от Европы], от Южной Кореи тоже. Так что это будет одной из тех тем, которые мы обсудим. Это не связано с торговлей, но я думаю, что мы сделаем ее частью переговоров о торговле, потому что это логично, было бы неплохо завернуть все в один пакет для каждой страны».
Министр обороны Пит Хегсет заявил в среду, что США пока не выработали решение об уровнях дальнейшего военного присутствия США в Европе, оно будет принято по итогам переговоров с Москвой.
Ранее NBC со ссылкой на американских и европейских чиновников сообщил, что Пентагон рассматривает возможность вывода до 10 тыс. военнослужащих из Восточной Европы. По их информации, это около половины 20-тысячного контингента, отправленного предыдущей администрацией США в граничащие с Украиной страны в 2022 году.