Գերմանիայի նոր կառավարությունը կզարգացնի զինվորական ծառայությունը շվեդական մոդելի հիման վրա
Քրիստոնեա-դեմոկրատական ​​և Քրիստոնեա-սոցիալական միության (CDU/CSU) դաշինքի առաջնորդ և Գերմանիայի ապագա կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է, որ Գերմանիայի նոր կառավարությունը կզարգացնի զինվորական զորակոչը շվեդական մոդելով։
«Ցանկանում եմ ընդգծել, որ դա ի սկզբանե կամավոր է լինելու, հուսով ենք, որ բավարար թվով կամավորներով մենք կկարողանանք ապահովել Բունդեսվերի թվի ավելացում»,-հույս է հայտնել նա։
Շվեդական զորակոչային համակարգը բոլոր չափահաս քաղաքացիներին՝ անկախ սեռից, առաջարկում է վեցամսյա հիմնական զինվորական ծառայություն՝ այն մինչև 17 ամիս երկարացնելու հնարավորությամբ։

Новое правительство Германии будет развивать военную службу по шведской модели
Лидер блока Христианско-демократического и Христианско-социального союзов (ХДС/ХСС) и будущий канцлер ФРГ Фридрих Мерц заявил, что новое правительство Германии будет развивать воинский призыв по шведской модели. Его слова приводит агентство РИА Новости.
"Подчеркну, изначально это будет добровольно. Мы надеемся, что при достаточном количестве добровольцев мы сможем обеспечить рост численности бундесвера", - утверждает он.
Шведская система призыва подразумевает предложение всем достигшим совершеннолетия гражданам, независимо от пола, пройти базовую военную службу продолжительностью шесть месяцев с возможностью ее продления до 17 месяцев.