Իսրայելում պղծել են Նեթանյահուի եղբոր հուշարձանը
Անհայտ անձինք պղծել են «Էնթեբբե» գործողության հերոս և Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի ավագ եղբայր Յոնաթանի հուշարձանը, այս մասին հաղորդում է Israel Hayom թերթը։
«Հոլոնում Ջոնաթան Նեթանյահուի հուշարձանը պղծվել է վարչապետ Նեթանյահուի գործողությունների դեմ գրություններով», - ասվում է հաղորդագրությունում:
Իսրայելական մի շարք լրատվամիջոցների հրապարակած լուսանկարները ցույց են տալիս, որ վանդալները հուշարձանի վրա գրել են «Բիբի (Նեթանյահուի մականունը-խմբ.) դավաճան» և «Նեթանյահուի կոտորածը» արտահայտություններ։
Ազգային անվտանգության նախարար Իտամար Բեն Գվիրը պատասխանել է Հոլոնում տեղի ունեցած վանդալիզմին՝ իր Telegram ալիքում գրելով, որ արարքը «զզվելի է և արժանի է լուրջ պատժի»։ Բեն-Գվիրը նաև պարզաբանել է, որ կարելի է չհամաձայնվել Բենիամին Նեթանյահուի վարած քաղաքականության հետ և չաջակցել դրան, սակայն «ոչ մի դեպքում չպետք է պղծվի հերոսների հիշատակը»։

В Израиле осквернили памятник брату Нетаньяху
Неизвестные осквернили памятник герою операции "Энтеббе" и старшему брату премьера Израиля Биньямина Нетаньяху, Йонатану, в израильском Холоне, сообщила в пятницу газета Israel Hayom.
"Памятник Йонатану Нетаньяху в Холоне осквернен надписями против действий премьер-министра Нетаньяху", - говорится в сообщении.
На фотографиях, которые опубликовали ряд израильских СМИ, видно, что вандалы написали на памятнике такие фразы, как "Биби (прозвище Нетаньяху - ред.) предатель" и "бойня Нетаньяху".
Министр национальной безопасности Итамар Бен-Гвир отреагировал на акт вандализм в Холоне, написав в своем Telegram-канале, что данный поступок "отвратителен и заслуживает серьезного наказания". Бен-Гвир также уточнил, что с политикой проводимой Биньямином Нетаньяху можно быть не согласным и не поддерживать её, однако "ни в коем случае нельзя осквернять память героев".