The Atlantic-ի գլխավոր խմբագիրը պատահաբար հայտնվել է ԱՄՆ-ի հարվածները քննարկող փակ չաթում
The Atlantic-ի գլխավոր խմբագիր Ջեֆրի Գոլդբերգը պատահաբար հայտնվել է Signal զրուցարանի փակ չաթում, որտեղ ԱՄՆ-ի Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամները քննարկելիս են եղել Եմենի հութիների դեմ գործողության ծրագրերը։ Այս մասին գրում է լրատվական գործակալությունը։
Զրույցում ընդգրկված են եղել պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, փոխնախագահ Վենսը: Լրագրողը չաթ մտել է մարտի 13-ին՝ ԱՄՆ-ի իշխանությունների կողմից ռազմական գործողությունների մեկնարկի մասին հայտարարելուց երկու օր առաջ։ «Եթե կարծում եք, որ մենք պետք է դա անենք, շարունակեք: ...Ես պարզապես ատում եմ, որ ստիպված եմ նորից փրկել Եվրոպան»,- գրել է Վենսը չաթում (ԱՄՆ-ն պնդում է, որ հութիների գործողություններն ավելի շատ վնասում են Եվրոպային): The Atlantic-ը նշում է, որ թեև Վենսը հրապարակավ չի հեռանում Թրամփի դիրքորոշումներից, սակայն նամակագրության մեջ նա կասկածի տակ է դրել նախագահի իրազեկվածությունը:
«Ես վստահ չեմ, որ նախագահը գիտակցում է, թե դա որքանով է անհամապատասխան Եվրոպայի նկատմամբ իր ներկայիս քաղաքականության հետ: Կա նաև նավթի գների չափավոր կամ ուժեղ թռիչքի վտանգ։ Ես պատրաստ եմ աջակցել թիմի կոնսենսուսին և այս մտահոգությունները պահել ինձ: Բայց մեկ ամսով հետաձգելու լուրջ փաստարկներ կան»։
Փենթագոնի ղեկավարը նրան պատասխանել է. «Ես լիովին կիսում եմ ձեր զզվանքը Եվրոպայի մակաբուծության հանդեպ։ Սա խղճալի տեսք ունի: Բայց Մայքը իրավացի է, մենք միակն ենք մոլորակի վրա (մեր կողմից), ով կարող է դա անել: Մոտիկ էլ ուրիշ մարդ չկա»։
Ավելի ուշ Սպիտակ տունը հաստատել է նամակագրության իսկությունը։
Չաթի ստեղծողի՝ Մայք Ուոլցի գործողությունները կարող էին խախտել Լրտեսության մասին օրենքի մի քանի դրույթ, որը կարգավորում է ռազմական տեղեկատվության հետ վարվելը, ասում են լրատվականի հետ զրուցած փաստաբանները։ Փորձագետները բացատրել են, որ Signal հավելվածը կառավարությունը չի համարում, որ հարմար է գաղտնի տեղեկատվության փոխանակման համար։ Եթե ​​չաթի մասնակիցները կորցնեին իրենց հեռախոսները կամ գողանային դրանք, ազգային անվտանգության հնարավոր վտանգը լուրջ կլիներ:
ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան 2024 թվականի հունվարի 12-ից միջազգային կոալիցիայի աջակցությամբ օդային հարվածներ են հասցնում Եմենին։ Մարտի 15-ին ԱՄՆ-ի կառավարությունը հայտարարեց հութիների դեմ ռազմական գործողություն սկսելու մասին, որից հետո 18 հրթիռ և անօդաչու թռչող սարք արձակվեց USS Harry S. Truman ավիակիրի ուղղությամբ։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախազգուշացրել է, որ հութիների հետագա ցանկացած հարձակում կդիտվի՝ որպես Իրանի կողմից հարված։

Журналист случайно попал в закрытый чат для обсуждения ударов США
Главред The Atlantic Джеффри Голберг случайно оказался в закрытом чате в мессенджере Signal, где члены Совета нацбезопасности США обсуждали планы операции против йеменских хуситов. Об этом пишет само издание.
В чате собрались министр обороны Пит Хегсет, госсекретарь Марко Рубио, вице-президент Джей Ди Вэнс, советник по нацбезопасности Майк Уолтц и другие члены Совета нацбезопасности США, всего — 18 человек. Журналист попал в чат 13 марта — за два дня до объявления американскими властями о начале боевых действий.
«Если вы считаете, что нам следует это сделать, давайте. Я просто ненавижу снова спасать Европу», — написал в чате Джей Ди Вэнс (США настаивают, что действия хуситов вредят в большей степени Европе). The Atlantic отмечает, что Вэнс публично не отходит от позиций Трампа, но в переписке усомнился в осведомленности президента:
«Я не уверен, что президент осознает, насколько это не соответствует его нынешней политики в отношении Европы. Еще есть риск умеренного или сильного скачка цен на нефть. Я готов поддержать консенсус команды и оставить эти опасения при себе. Но есть веские аргументы в пользу того, чтобы отложить это на месяц».
Ему ответил глава Пентагона: «Я полностью разделяю ваше отвращение к нахлебничеству Европы. Это [выглядит] ЖАЛКО. Но Майк прав, мы единственные на планете (со своей стороны), кто может это сделать. Больше никого и близко нет».
Белый дом затем подтвердил достоверность переписки.
Действия создателя чата Майка Уолтца могли нарушить несколько положений Закона о шпионаже, который регулирует обращение с военной информацией, рассказали опрошенные изданием юристы. Эксперты пояснили, что приложение Signal не считается правительством подходящим для обмена секретной информацией. Если бы участники чата потеряли свои телефоны или их украли, потенциальный риск для национальной безопасности был бы серьезным.
США и Великобритания наносят удары по Йемену при поддержке международной коалиции с 12 января 2024 года. Американские власти 15 марта объявили о начале военной операции против хуситов, после чего по авианосцу USS Harry S. Truman было выпущено 18 ракет и дронов. Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп предупредил, что любые новые атаки хуситов будут рассматриваться как удары со стороны Ирана.