Գազայի բնակիչների կամավոր տեղափոխումը նախապատրաստման փուլում է. Israel Hayom
![]() Իսրայելի իշխանություններն ավարտել են Գազայի բնակիչներին այլ երկրներ կամավոր վերաբնակեցման նախապատրաստական աշխատանքները, հաղորդում է Israel Hayom թերթը։ Անվտանգության կառույցներում թերթի աղբյուրների համաձայն՝ ծրագիրը նախատեսում է օրական մինչև 2500 մարդու «կազմակերպված մեկնում»։ Այս նախապատրաստական միջոցառումները համահունչ են ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գազան վերակառուցելու նպատակով բնակիչներին վերաբնակեցնելու առաջարկին։ «Մեր շահերից է բխում, որ հնարավորինս շատ մարդիկ հեռանան։ Սա է Թրամփի ծրագրի էությունը, որին Իսրայելն աջակցություն է հայտնել։ «Մենք փորձում ենք դա իրականացնել»,- «Israel Hayom»-ին ասել է անվտանգության աշխատակիցը։ Առայժմ չի նշվում, թե պաղեստինյան անկլավի բնակիչները որ երկրներ կարող են գնալ։ Ըստ աղբյուրի՝ մի պետություն արդեն ցանկություն է հայտնել ընդունել պաղեստինցիներին, բայց դեռ չի ձեռնարկում այս նախաձեռնությունը Գազայի շուրջ ներկայիս միջազգային աղմուկի պատճառով: |