Իսրայելական տանկերը ներխուժել են Լիբանանում ՄԱԿ-ի բազայի տարածք
Իսրայելական տանկերը տապալել են Լիբանանի հարավում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի (UNIFIL) բազայի դարպասները և մտել նրա տարածք, հայտնել են ՄԱԿ-ից։
ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ի հայտարարության մեջ ասվում է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել կիրակի վաղ առավոտյան Ռամիայի խաղաղապահ դիրքերում: Տեղական ժամանակով մոտավորապես ժամը 04:30-ին, երբ խաղաղապահները գտնվում էին ապաստարաններում, իսրայելական «Մերկավա» տանկերը «ոչնչացրել են դիրքի գլխավոր դարպասը և բռնի ուժով մտել» օբյեկտ։ Իսրայելական զորքերը այնուհետև «մի քանի անգամ պահանջել են, որ բազայի լույսերն անջատվեն»։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ տանկերը հեռացել են խաղաղապահների բողոքից մոտ 45 րոպե անց: Տեղական ժամանակով 06:40-ին նույն դիրքում գտնվող խաղաղապահները հայտնել են, որ 100 մետր դեպի հյուսիս մի քանի կրակոց է արձակվել, ծուխ է դուրս եկել:
«Տասնհինգ խաղաղապահ ծխի հետևանքով մաշկի գրգռվածություն և աղեստամոքսային տրակտի ռեակցիաներ են ունեցել: Խաղաղապահները բուժման կուրս են անցնում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Իսրայելը դեռ չի մեկնաբանել մեղադրանքներըԴեպքը տեղի է ունեցել մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն վերսկսել է ՄԱԿ-ի ուժերին ուղղված իր կոչը՝ զորքերը սահմանից դուրս բերել:
Իսրայելի պաշտպանության բանակը բազմիցս խնդրել է դա և բազմիցս մերժվել: Իսրայելական զինվորականները պնդում են, որ «Հեզբոլլահ»-ի մարտիկները տեղակայված են խաղաղապահների դիրքերի մոտ և նրանց օգտագործում են՝ որպես «մարդկային վահան», ինչը խմբավորումը հերքում է։

ООН: израильские танки вошли на базу миротворцев в южном Ливане, разрушив ворота
Израильские танки разрушили ворота базы Временных сил ООН в Ливане (ВСООНЛ) на юге страны и вошли на ее территорию, заявила ООН.
В заявлении ВСООНЛ говорится, что инцидент произошел в воскресенье рано утром на позиции миротворцев в Рамии. Примерно в 04:30 по местному времени, когда миротворцы находились в укрытиях, два израильских танка «Меркава» «разрушили главные ворота позиции и силой проникли внутрь» объекта. Затем израильские войска «несколько раз потребовали, чтобы на базе погасили свет».
В заявлении говорится, что танки ушли примерно через 45 минут после того, как миротворцы выразили протест, заявив, что присутствие ЦАХАЛ подвергает их опасности. В 06:40 по местному времени миротворцы, находящиеся на той же позиции, сообщили о нескольких выстрелах в 100 метрах к северу, от которых шел дым.
«Пятнадцать миротворцев пострадали от последствий, включая раздражение кожи и желудочно-кишечные реакции, после того как дым проник в лагерь. Миротворцы проходят лечение», — говорится в заявлении.
Израиль пока никак не прокомментировал эти обвинения, но они прозвучали всего через несколько часов после того, как премьер-министр Биньямин Нетаньяху вновь призвал силы ООН вывести войска из приграничной зоны.
«Пришло время вывести ВСООНЛ из опорных пунктов „Хезболлы“ и из зон боевых действий», — говорится в видеообращении Нетаньяху, адресованном генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу.
ЦАХАЛ неоднократно просил об этом и неоднократно получал отказ. Израильские военные утверждают, что боевики «Хезболлы» размещаются рядом с позициями миротворцев и пользуются ими как «живым щитом», группировка отрицает эти обвинения.