Դոնեցկի մարզում սուպերմարկետի վրա ռուսական ավիահարվածի զոհերի թիվը շարունակում է աճել
Ուկրաինական Կոնստանտինովկա քաղաքում սուպերմարկետի վրա ռուսական հրթիռային հարձակման հետևանքով 14 մարդ է զոհվել, ևս 43-ը՝ վիրավորվել, հայտնել է Դոնեցկի մարզի ռազմական վարչակազմի ղեկավար Վադիմ Ֆիլաշկինը։ Նրա խոսքով՝ զոհերի թվում կան երեխաներ: Զոհերի անձը պարզելու համար փորձաքննություն կիրականացվի։
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը հայտնել է, որ Ռուսաստանը հարձակման համար օգտագործել է լազերային կառավարմամբ X-38 ավիացիոն հրթիռ։ Արկի մարտագլխիկը կշռում է 250 կգ, թռիչքի հեռահարությունը՝ 40 կմ։ Մահացածներից 8-ի ինքնությունը դեռ պարզված չէ, մեկ տուժածի վիճակը ծանր է։
«Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող Սերգեյ Գորբատենկոն, ով այցելել է հրթիռակոծման վայր, հաստատել է, որ մարմինների նույնականացումը հնարավոր է միայն ԴՆԹ թեստի միջոցով։ «Ես տեսա մնացորդները. դրանք պարզապես մարդկանց ածխացած ուրվապատկերներ էին: Հրդեհն ու պայթյունն այ այդքան ուժեղ են եղել»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ ոստիկանությունը հատուկ կետ է ստեղծել, որտեղ կարելի է ԴՆԹ հանձնել՝ հարազատներին գտնելու համար։
Սուպերմարկետի մենեջեր Վիկտորիա Կիպոտը հայտնել է, որ հրթիռակոծման պահին շենքում աշխատել է 17 աշխատակից։ Հայտնի չէ, թե քանի գնորդ է եղել։ Ֆիլաշկինն ասել է, որ, ընդհանուր առմամբ, այնտեղ կարող էր լինել մոտ 50 մարդ։
Այս հարձակման վերաբերյալ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ասել է. «Ռուսաստանը միշտ գիտի, թե որտեղ է խոցում իր հրթիռները, և դա գիտակցված և նպատակաուղղված ռուսական ահաբեկչություն է։ Հերթական ռազմական հանցագործությունը, որի համար զավթիչը պատասխանատվության կենթարկվի: Նա պատասխան կտա դատարանի և պատմության և արդեն մեր զինվորների առջև»,- ընդգծել է Զելենսկին։
Նա հավելել է, որ Կոնստանտինովկայում փրկարարական գործողությունը շարունակվում է։ Նրա խոսքով, ոչ միայն պայթեցվել է սուպերմարկետը, այլև վնասվել են տասնյակ շենքեր, մասնավորապես՝ փոստային բաժանմունք, խանութներ, բնակելի շենքեր։

Число жертв российского удара по супермаркету в Донецкой области выросло
В результате российского ракетного удара по супермаркету в Константиновке погибли 14 человек, еще 43 получили ранения, сообщил глава военной администрации Донецкой области Вадим Филашкин. По его словам, среди жертв есть дети, для опознания будет проведена экспертиза.
В офисе Генпрокурора Украины рассказали, что Россия использовала для атаки авиационную ракету Х-38 с лазерным наведением. Боевая часть снаряда весит 250 кг, дальность полета составляет 40 км. Восемь погибших до сих пор не опознаны, один пострадавший находится в тяжелом состоянии.
Журналист «Радио свобода» Сергей Горбатенко, побывавший на месте удара, подтвердил, что опознать тела можно только с помощью ДНК-экспертизы. «Я видел останки — это просто обугленные силуэты людей. Настолько сильным был пожар и взрыв», — отметил он, добавив, что полиция развернула специальный пункт, где можно сдать ДНК для поиска родных.
Менеджер супермаркета Виктория Кипоть сообщила, что на момент прилета в здании работали 17 сотрудников. Сколько было покупателей, неизвестно. Филашкин говорил, что всего там могли находиться около 50 человек.
Генпрокурор Андрей Костин назвал удар по супермаркету военным преступлением. «Это террор и варварство. Ни одна ситуация на фронте не может быть оправданием для убийств гражданских. Уже начато расследование. <…> Страна-террорист должна быть и будет наказана за все содеянное», — подчеркнул он.
С этой оценкой согласился и президент Украины Владимир Зеленский. «Россия всегда знает, куда бьет своими ракетами, и это сознательный и целенаправленный российский террор. Очередное военное преступление, за которое оккупант будет отвечать. Отвечать перед судом и историей и уже перед силой наших воинов», — подчеркнул Зеленский.
Он добавил, что спасательная операция в Константиновке продолжается. По его словам, в результате удара был взорван не только супермаркет, но и пострадали десятки зданий, в частности почта, магазины, жилые дома.