Իրանը կկրկնապատկի Հայաստանից էլեկտրաէներգիայի ներմուծումը. դեսպան
Իրանը մոտ ժամանակներս կկրկնապատկի Հայաստանից էլեկտրաէներգիայի ներմուծումը։ Այս մասին SNN գործակալությանն ասել է Հայաստանում ԻԻՀ դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
Նա հիշեցրել է, որ մեկ տարի առաջ Հայաստանն ու Իրանը մինչև 2030թ․ երկարաձգել են «Գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» պայմանագրի ժամկետը։ Այսպես, Թեհրանը Հայաստան է արտահանում տարեկան 360 մլն խմ գազ, դրա դիմաց՝ ներմուծում էլեկտրաէներգիա։
«Մեզ հաջողվել է գրեթե վերջնական փուլ հասցնել նաև Հայաստանից Իրան էլեկտրահաղորդման 3-րդ գիծը, որը շահագործման կհանձնվի առաջիկա մի քանի ամսում, և մենք կկարողանանք կրկնապատկել Հայաստանից էլեկտրաէներգիայի ներմուծումը»,- ասել է դեսպանը։
Նա նշել է, որ առևտրի ոլորտում իրանական կողմին հաջողվել է Հայաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը հասցնել 711 մլն դոլարի։

Иран удваивает экспорт газа в Армению
Экспорт иранского газа в Армению в ближайшее время удвоится. Об этом заявил посол Ирана в Армении Мехди Собхани иранскому агентству SNN.
Он напомнил, что год назад Армения и Иран продлили действие соглашения "Газ в обмен на электричество" до 2030 года. Так, ежегодно Тегеран экспортирует в Армению 360 млн куб. м. газа, а взамен импортирует электроэнергию.
"Также нам удалось довести практически до финальной стадии третью линию электропередачи из Армении в Иран, которая будет введена в эксплуатацию в течение несколько месяцев, и мы сможем удвоить импорт электроэнергии из Армении", - сказал посол.