ԵԽԽՎ-ն բանաձև է ընդունել Պուտինի և ռուսական հրամանատարության համար հատուկ տրիբունալ ստեղծելու մասին
Եվրոխորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) հավանություն է տվել Ուկրաինայում ռազմական հանցագործությունների համար ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ռուսական ռազմական հրամանատարության հատուկ տրիբունալ ստեղծելու մասին բանաձևին։
«Ստրասբուրգում կայացած համատեղ բանավեճերից հետո այսօր ընդունված երեք բանաձևերում ԵԽԽՎ-ն նախանշել է Վլադիմիր Պուտինին և նրա գեներալներին Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի համար պատասխանատվության ենթարկելու, Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներն ուժեղացնելու և ուկրաինական մշակութային ինքնությունը ջնջելու նրա փորձերին հակազդելու պլանները»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ հատուկ տրիբունալի ստեղծումն «իրավական հիմքի և քաղաքական լեգիտիմության տեսանկյունից լավագույն հնարավոր տարբերակն էր»՝ հանցագործությունների համար Ռուսաստանի ղեկավարությանը քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար: Հատուկ տրիբունալը կստեղծվի Եվրոպայի խորհրդի և Ուկրաինայի միջև համաձայնագրի հիման վրա։ Նիդեռլանդների ներկայացուցիչներն առաջարկել են նման տրիբունալ անցկացնել Հաագայում։ ԵԽԽՎ-ն նաև կրկին կոչ է արել բռնագրավել ռուսական ակտիվները և դրանք փոխանցել Ուկրաինայի փոխհատուցման միջազգային հիմնադրամին։
Առանձին բանաձևով Խորհրդարանական վեհաժողովը առաջարկել է Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցների «բացերը» փակելու ուղիներ, մասնավորապես՝ ցուցակագրել և արգելափակել «ստվերային նավատորմի» նավերը, ուժեղացնել արտահանման վերահսկողությունը և մայր ընկերություններին պատասխանատվության ենթարկել իրենց դուստր ձեռնարկությունների գործողությունների համար:
Երրորդ բանաձևում ԵԽԽՎ-ն դատապարտեց Ռուսաստանի համակարգված ջանքերը՝ ուղղված ուկրաինական մշակութային ինքնությունը ջնջելուն, ինչպիսիք են, օրինակ՝ պատմության դասագրքերի վերաշարադրումը, մշակութային ժառանգության ոչնչացումը և երեխաների ռուսականացումը:
Անցյալ մարտին Միջազգային քրեական դատարանը (ՄՔԴ) ձերբակալության օրդեր էր տվել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և երեխաների օմբուդսմեն Մարիա Լվովա-Բելովային:
Պուտինը կասկածվում է ռազմական հանցագործություններ կատարելու մեջ՝ բնակչության (երեխաների) անօրինական տեղահանման և նրանց Ուկրաինայի օկուպացված տարածքներից Ռուսաստանի Դաշնության տարածք տեղափոխման համար։ Նմանատիպ մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև Լվովա-Բելովային։ Դատախազի պահանջով Պուտինի և Լվովա-Բելովայի նկատմամբ կալանքի օրդեր է տրվել։ Հանցագործությունները, որոնց համար մեղադրվում է Պուտինը, կատարվել են Ուկրաինայի օկուպացված տարածքում առնվազն 2022 թվականի փետրվարի 24-ից։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ՄՔԴ որոշումները «իրավականորեն անվավեր են»։ «Ռուսաստանը Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի կողմ չէ և որևէ պարտավորություն չի կրում դրանով։ Ռուսաստանը չի համագործակցում այս մարմնի հետ»,- պարզաբանել է նա: Անցյալ տարվա մայիսին ՌԴ Քննչական կոմիտեն հեռակա մեղադրանք է առաջադրել ՄՔԴ-ի դատախազին և դատավորներին, որոնք Պուտինին և Լվովա-Բելովային ձերբակալելու օրդեր են տվել, ինչպես նաև հետախուզում են հայտարարել դատախազին ու դատավորներին։
Միջազգային քրեական դատարանը ստեղծվել է 1998 թվականին՝ համաձայն Հռոմի կանոնադրության: Դատարանը ՄԱԿ-ի մաս չէ, բայց ունի մանդատ՝ դատելու մարդկանց ռազմական հանցագործությունների, ցեղասպանության և մարդկության դեմ հանցագործությունների համար: Ռուսաստանը Հռոմի ստատուտը ստորագրել է 2000 թվականին, սակայն փաստաթուղթը չի վավերացրել։

ПАСЕ приняла резолюцию о создании спецтрибунала для Путина и российского командования за военные преступления
1633
Четверг, 27 Июня, 2024 года, 00:56
Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) одобрила резолюцию о создании специального трибунала для президента РФ Владимира Путина и российского военного командования за военные преступления в Украине.
«В трех резолюциях, принятых сегодня после совместных дебатов в Страсбурге, ПАСЕ изложила планы привлечь Владимира Путина и его генералов к ответственности за агрессию против Украины, усилить санкции против России и противодействовать ее попыткам „стереть“ украинскую культурную идентичность», — говорится в сообщении на сайте организации.
Там отмечается, что создание специального трибунала стало «наилучшим возможным вариантом с точки зрения правовой основы и политической легитимности» для привлечения руководства России за преступления. Спецтрибунал будет создан на базе соглашения Совета Европы с Украиной. Представители Нидерландов предложили провести такой трибунал в Гааге. ПАСЕ также вновь призвала конфисковать активы России и передать их международный компенсационный фонд для Украины.
В отдельной резолюции Парламентская ассамблея предложила способы устранения «брешей и лазеек» в существующих санкциях против России, а именно внесение в список и запрет судов «теневого флота», усиление экспортного контроля и привлечение материнских компаний к ответственности за действия их дочерних фирм.
В третьей резолюции ПАСЕ осудила систематические усилия России по «стиранию» украинской культурной идентичности — такие, как переписывание учебников истории, уничтожение культурного наследия и «русификация» детей.
В марте прошлого года Международный уголовный суд (МУС) выдал ордеры на арест президента России Владимира Путина и детского обмудсмена Марии Львовой-Беловой.
Путина подозревают в совершении военных преступлений: незаконной депортации населения (детей) и их перемещении с оккупированных территорий Украины на территорию РФ. Аналогичные обвинения выдвинуты против Львовой-Беловой. Ордер на арест Путина и Львовой-Беловой был выдан по прокурорскому запросу. Преступления, которые вменяют Путину, совершались на оккупированной территории Украины как минимум с 24 февраля 2022 года.
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявляла, что решения МУС «юридически ничтожны». «Россия не является участником Римского статута Международного уголовного суда и обязательств по нему не несет. С данным органом Россия не сотрудничает», — поясняла она. В мае прошлого года Следственный комитет заочно предъявил обвинение прокурору и судьям МУС, выдавшим ордера на арест Путина и Львовой-Беловой, а также и объявил прокурора и судей в розыск.
Международный уголовный суд был учрежден в 1998 году в соответствии с Римским статутом. Суд не входит в структуры ООН, но наделен мандатом судить физические лица за военные преступления, геноцид и преступления против человечности. Россия подписала Римский статус в 2000 году, но не ратифицировала документ.