ՌԴ պետծառայողները կարող են ազատվել տարեկան հայտարարագրեր ներկայացնելու պահանջից
Ռուսաստանի պետական ​​ծառայողները կարող են ազատվել եկամուտների մասին պարբերաբար հայտարարագրեր ներկայացնելու պահանջից։ Այս դրույթը ներառված է Պետդումայի անվտանգության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովի նախագահ Վասիլի Պիսկարևի գլխավորած պատգամավորների խմբի կողմից Պետական ​​դումա ներկայացված օրինագծերի փաթեթում։
Նախաձեռնությունն առաջարկում է վերացնել պաշտոնյաների կողմից տարեկան եկամուտների և ծախսերի հայտարարագրեր ներկայացնելու պրակտիկան։ Նրանք այժմ կներկայացնեն միայն «կոնկրետ հիմքերի առաջացման դեպքում»։ Պիսկարևն այս մոտեցումն անվանել է «նպատակային հայտարարագիր»։ Այդ հիմքերի թվում է «պաշտոնյայի, նրա ամուսնու և անչափահաս երեխաների ընդհանուր եռամյա եկամուտը գերազանցող գումարի չափով գույքի ձեռքբերումը», գրել է պատգամավորը։
Ըստ նրա, պարտադիր հակակոռուպցիոն հայտարարագրերը կմնան ուժի մեջ նոր պետական ​​ծառայողների, «որոշակի կազմակերպություններում» աշխատանք սկսողների և պետական ​​մարմիններում պաշտոններ զբաղեցնողների, ինչպես նաև պետական ​​ծառայողի մեկ պետական ​​մարմնից մյուսը տեղափոխման կամ դաշնային կադրերի ռեզերվում ընդգրկվելու համար։
Մինչև 2022 թվականի վերջը Ռուսաստանի կանոնակարգերը պահանջում էին, որ պետական ​​ծառայողները, որոշակի գործակալությունների և պետական ​​կորպորացիաների աշխատակիցները, ինչպես նաև խորհրդարանի անդամները և զինվորականները, ամեն տարի հայտարարագիր ներկայացնեն իրենց եկամուտների, ծախսերի և ակտիվների մասին՝ նշանակման կամ ազատման դեպքում: Ստուգումից հետո կառավարության ներկայացուցիչների հայտարարագրերը հրապարակվում էին գերատեսչությունների կայքերում:
2022 թվականի դեկտեմբերին Ուկրաինա ռուսական ներխուժման սկսվելուց հետո, նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել, որը թույլ է տալիս պաշտոնյաներին և խորհրդարանի անդամներին ձեռնպահ մնալ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հայտարարագրեր հրապարակելուց «ՍՎՕ»-ի ողջ ընթացքում: Աշխատակիցների որոշակի կատեգորիաների իրավունք է տրվել ընդհանրապես չտրամադրել այս տեղեկատվությունը:
Պիսկարևը նշել է, որ նորարարության նպատակն է բարձրացնել պաշտոնյաների եկամուտների, ծախսերի հայտարարագրման և ակտիվների մոնիթորինգի համակարգի արդյունավետությունը, ինչպես նաև բարելավել «կոռուպցիայի դեմ պայքարի ստուգումների և ձեռնարկված միջոցառումների արդյունավետությունը», որոնք պարբերականից կփոխանցվեն շարունակական մոնիթորինգի:

Чиновникам отменят обязанность ежегодно отчитываться о доходах
Российских госслужащих могут избавить от необходимости представлять регулярные декларации о доходах. Такое положение содержится во внесенном в Госдуму пакете законопроектов, разработанных группой депутатов во главе с председателем комитета ГД по безопасности и противодействию коррупции Василием Пискаревым.
Как сообщил сам парламентарий в телеграм-канале, инициатива предполагает отмену практики представления должностными лицами ежегодных деклараций о доходах и расходах. Теперь они будут отчитываться лишь при «возникновении конкретных оснований». Такой подход Пискарев назвал «целевым декларированием». Среди этих оснований — покупка имущества «на сумму, превышающую общий трехгодовой доход чиновника, супруги и несовершеннолетних детей», написал депутат.
По его словам, обязательное антикоррупционное декларирование останется при приеме в чиновники, начале работы в «отдельных организациях» и назначении на должности во властных структурах, а также переводе госслужащего из одного органа власти в другой или включении в федеральный кадровый резерв.
До конца 2022 года в России действовали нормы, по которым госслужащие, сотрудники ряда ведомств и госкорпораций, а также депутаты и военные при назначении или увольнении с должности должны были ежегодно отчитываться о доходах, расходах и имуществе. После проверки данных декларации представителей государства публиковались на ведомственных сайтах.
Однако после начала российского вторжения в Украину в декабре 2022 года президент Владимир Путин своим указом разрешил чиновникам и депутатам на время «СВО» не публиковать антикоррупционные декларации. Ряд категорий служащих получили право вообще не предоставлять эти сведения.
Пискарев назвал целью нововведения увеличение эффективности системы декларирования доходов, расходов и контроля за имуществом чиновников, а также повышение «оперативности антикоррупционных проверок и принимаемых мер», которые будут переведены из периодического «в режим непрерывного контроля».