Մոլդովայում արգելվել է ռուսական կայսերական դրոշը
Մոլդովայում ծայրահեղական է ճանաչվել սև-դեղին-սպիտակ եռագույնը՝ Ռուսական կայսրության դրոշը, հայտնում է NewsMaker-ը։
Համապատասխան որոշումը կայացրել է Քիշնևի դատարանը՝ քննարկելով գլխավոր դատախազության, արդարադատության նախարարության և տեղեկատվության և անվտանգության ծառայության խնդրանքը։
Դատարանը որոշել է, որ դրոշը ծայրահեղական է։ Որոշումը կարող է վիճարկվել Քիշնևի վերաքննիչ դատարանում մեկ ամսվա ընթացքում։
Սև, դեղին և սպիտակ դրոշը Ռուսական կայսրության պաշտոնական դրոշն էր 1858-1896 թվականներին։ Այսօր այն ակտիվորեն օգտագործվում է ռուսական ազգայնական, միապետական ​​և հայրենասիրական կազմակերպությունների կողմից։

В Молдове запретили российский имперский флаг
В Молдове признали экстремистским черно-желто-белый триколор - флаг Российской империи. Об этом сообщает NewsMaker.
Соответствующее решение принял суд Кишинева, рассмотрев запрос Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции и Службы информации и безопасности.
Суд постановил, что флаг с тремя горизонтальными черно-желто-белыми линиями является экстремистским. Решение может быть оспорено в Апелляционной палате Кишинева в течение месяца.
Черно-желто-белый флаг был официальным флагом Российской империи с 1858 по 1896 год. Сегодня его активно используют российские националистические, монархические и патриотические организации.