«Պուտինին զարմացրել էր Փաշինյանի որոշումը»․ Լավրով
Դուք լավ գիտեք, որ երբ Նիկոլ Փաշինյանն ընդդիմադիր էր և ղեկավարում էր իր ստեղծած շարժումը, որը, ինչպես բոլորը գիտեն, կապ ուներ Սորոսի հիմնադրամի հետ, նրա շարժման կարգախոսը «Ելք» էր՝ ելք ՀԱՊԿ-ից ու ԵԱՏՄ-ից։ Այս մասին Известия-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Վարչապետ դառնալուց հետո ես շատ լավ եմ հիշում, որ Վլադիմիր Պուտինը բազմիցս հանդիպել է նրա հետ, ամեն կերպ նշել, որ մենք կառաջնորդվենք ոչ թե նախկին ինչ-որ փորձով, այլ նրանով, թե կոնկրետ ինչպես Հայաստանի ղեկավարությունը կկառուցի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Ի պատասխան՝ Փաշինյանն ասաց, որ ՀԱՊԿ-ն ու ԵԱՏՄ-ն կառույցներ են, որոնք սկզբունքային են Հայաստանի, նրա տնտեսության զարգացման, Հարավային Կովկասում նրա մեկուսացումը թույլ չտալու համար: Եվ հենց այս հունով էին հարաբերությունները զարգանում մինչև 2020 թվականը, երբ սկսվեց հակամարտությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Եվ այդ ժամանակ Փաշինյանը դիմեց Պուտինին, և դուք գիտեք, թե ինչպես էր նախագահը բառացիորեն գիշերը՝ ջանք ու եռանդ չխնայելով, պայմանավորվում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ կանգնեցնելու այդ պատերազմը։ Եվ հետո սահմանազատման, տնտեսական կապերի վերականգնման, տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, ընդհանուր առմամբ հարաբերությունների կարգավորման, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի կնքման վերաբերյալ եռակողմ պայմանավորվածությունները համաձայնեցվեցին մեր ակտիվ նախաձեռնողական դերակատարմամբ։ Եվ դրան զուգահեռ Փաշինյանը ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հարթակում աշխատելու գաղափարի գլխավոր կողմնակիցն էր։ Նրանք այնտեղ պարբերաբար այցելել են՝ ի վնաս այն հանդիպումների, որոնք ծրագրվել էին Ռուսաստանում։ Բայց 2022 թվականին Պրահայում, այսպես կոչված, եվրոպական քաղաքական հանրության գագաթնաժողովում, որը նույնպես Մակրոնի հնարքն է, նրանք փաստաթուղթ ստորագրեցին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ներկայությամբ, այն մասին, որ Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և մեզ ոչ ոք չտեղեկացրեց։ Այնուհետև Պուտինը հերթական հանդիպման ժամանակ Փաշինյանին ասաց․ «Մենք զարմացանք, որ դուք այդպես որոշեցիք»։ Ոչ մի բացատրություն չեղավ։ Երբ նա ստորագրեց, որ այդ տարածքն Ադրբեջանի մի մասն է, կարգավիճակի հարցը վերացավ։ Գիտեք՝ ես նույնպես շփվել եմ Նիկոլ Վովաևիչի հետ, երբ մեկնում էի Երևան տարբեր նիստերի, և ինձ թվում էր, թե, այնուամենայնիվ, նա հասկանում է Հայաստանի օգուտը Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերություններից, ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում փոխգործակցությունից։ Բայց հիմա հայ պաշտոնյաները՝ և՛ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդում, և՛ խորհրդարանում, ուղիղ ասում են, որ պետք է ավելի շատ ապավինել Եվրոմիությանը, որ ՀԱՊԿ-ը, իբր, չի կատարում իր պարտավորությունները Հանրապետության առջև։ Այսինքն, ըստ էության, Հայաստանի ղեկավարությունում արտահայտում են գաղափարներ, որոնք նման են այն գաղափարներին, որոնցով Փաշինյանը ձևավորում էր իր «Ելք» շարժումը։ Ես վստահ եմ, որ դա չի բխում հայ ժողովրդի և մեր շահերից՝ հայերի հետ պատմական բարեկամական կապերի, Ռուսաստանում բնակվող հսկայական հայկական սփյուռքի և Հարավային Կովկասում կայունության տեսանկյունից»,- ասել է Լավրովը։

Лавров: «Путин сказал Пашиняну: «Мы были удивлены, что вы так решили»
Вы знаете, когда Никол Пашинян был в оппозиции и возглавлял созданное им движение, которое — все это знали — имело связи с фондом Сороса, лозунг у его движения был «Выход». Выход из ОДКБ и из Евразийского экономического союза. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью «Известиям».
После того как он стал премьером, я прекрасно помню, Владимир Путин с ним встречался неоднократно, всячески подчеркивал, что мы будем руководствоваться не каким-то прежним [опытом], а тем, как конкретно армянское руководство будет выстраивать отношения с РФ. В ответ прозвучало от Никола Пашиняна, что и ОДКБ, и Евразийский экономический союз — это структуры, которые принципиальны для Армении, для развития ее экономики, для недопущения ее изоляции на Южном Кавказе. И именно в таком русле отношения развивались все годы до 2020-го, когда разгорелся конфликт между Азербайджаном и Арменией. И тогда Пашинян обращался к Путину — и в качестве союзника России, и в качестве члена ОДКБ, — и вы знаете, как наш президент буквально ночью, не покладая рук и сил, договаривался с лидерами Армении и Азербайджана, чтобы остановить эту войну.
И потом трехсторонние договоренности по делимитации границы, возобновлению экономических связей, разблокированию транспортных коммуникаций, нормализации отношений в целом, включая заключение мирного договора, — всё это было согласовано при нашей активной инициативной роли. И параллельно с этим Евросоюз затаскивал армян и азербайджанцев к себе, и Пашинян был главным сторонником идеи, чтобы работать на площадке ЕС и США. Они туда регулярно ездили, в ущерб тем встречам, которые планировали на территории РФ.
Но когда в 2022 году в Праге на так называемом саммите Европейского политического сообщества — тоже придумка Макрона — они подписали документ с президентом [Азербайджана Ильхамом] Алиевым, в присутствии [председателя Европейского совета Шарля] Мишеля о том, что Карабах — это Азербайджан, нас никто не поставил в известность. Путин потом сказал Пашиняну на очередной встрече: «Мы были удивлены, что вы так решили». Никаких объяснений не было, потому что нас всегда просил Пашинян не забывать, что нужно параллельно с усилиями последних трех лет как-то урегулировать вопрос со статусом Нагорного Карабаха, и мы этим занимались.Но когда он сам подписался, что эта территория — часть Азербайджана, вопрос о статусе отпал. И когда люди стали уезжать из Карабаха, Никол Пашинян спросил у Владимира Путина: «Владимир Владимирович, а почему вы как бы бросили карабахцев на произвол судьбы?» Извините ради бога, это вы решили, что они не являются гражданами или претендуют на какое-то гражданство Азербайджана.
Знаете, я тоже общался с Никол Воваевичем, когда ездил на различные заседания в Ереван, и мне казалось, что все-таки он понимает выгоды для Армении от продолжения союзнических отношений с РФ, от взаимодействия в рамках ОДКБ, ЕАЭС. Но сейчас армянские официальные лица и в Совете безопасности Армении, и в парламенте прямо говорят, что надо больше полагаться на Евросоюз, что ОДКБ якобы не выполняет своих обязательств перед республикой. То есть, по сути дела, замыкается круг, и в армянском руководстве начинают высказываться идеи, аналогичные тем, с которыми Пашинян формировал свое движение «Выход».
Я уверен, что это не отвечает интересам армянского народа и нашим интересам с точки зрения исторических дружеских связей с армянами, с точки зрения огромной армянской диаспоры, которая проживает в России, и с точки зрения стабильности на Южном Кавказе.