«Փաշինյանն ասաց, որ կոնսենսուս չկա»․ Լավրով
ՀԱՊԿ-ը պատրաստ էր 2021-ին իր դիտորդական առաքելությունն ուղարկել Հայաստան՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում լարվածությունը նվազեցնելու համար։ Այս մասին Известия-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանում ՀԱՊԿ առաքելության մանդատը լիովին համաձայնեցվել է 2021 թվականի աշնանը՝ Երևանում կայացած նախարարական հանդիպման ժամանակ, որից հետո Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է փոխհամաձայնության բացակայության մասին և Հայաստան է հրավիրել ԵՄ առաքելության։
«Մենք նստեցինք մինչև գիշեր, հաստատեցինք ամեն ինչ, իսկ առավոտյան, երբ նախագահներն ու վարչապետները հանդիպեցին, պարզվեց՝ որոշման շուրջ համաձայնություն չկա։ Մի քանի օր անց Փաշինյանը ԵՄ խաղաղապահ առաքելության հրավիրեց Հայաստան՝ Ադրբեջանին խոստանալով, որ դա ընդամենը 2 ամսով է։ Իսկ 2 ամիս անց ԵՄ-ն կրկնապատկեց այդ առաքելությունը։ Այժմ այնտեղ զինծառայողներ են ուղարկվում Կանադայից, Նորվեգիայից և ԱՄՆ-ից՝ այն վերածելով Հյուսիսատլանտյան դաշինքի առաքելության»,- ասել է Լավրովը։

Миссия ОДКБ в Армении была согласована, но Пашинян "зазвал туда" военных ЕС - Лавров
ОДКБ была готова отправить в 2021 году свою наблюдательскую миссию в Армению, чтобы "снизить" накал в отношениях с Азербайджаном. Об этом в интервью изданию "Известия" заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, вкратце рассказав предысторию срыва этой инициативы.
Как напомнил Лавров, мандат миссии ОДКБ в Армении был полностью согласован на министерской встрече в Ереване осенью 2021 года, после чего премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил об отсутствии консенсуса и вызвал в страну аналогичную миссию Евросоюза.
"Мы сидели до ночи, все завизировали, а утром, когда встретились президенты и премьеры, выяснилось, что согласия по решению нет, рассказал глава МИД РФ. Через несколько дней Пашинян зазвал в Армению миротворческую миссию ЕС, пообещав Азербайджану, что это только на 2 месяца. А через 2 месяца ЕС эту миссию удвоил. Сейчас туда направляются военнослужащие из Канады, Норвегии и США, превращая ее в миссию Североатлантического альянса", - рассказал министр иностранных дел России.