Գերմանիան հայտարարել է Ուկրաինային հատկացվող նոր ռազմական օգնության մասին
Գերմանիան հայտարարել է 155 մմ տրամաչափի 18 հազար արկերի և տասնյակ հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ)՝ Ուկրաինայի զինված ուժերին փոխանցման մասին՝ որպես ռազմական օգնության նոր փաթեթի մաս։ Հաղորդագրությունը հրապարակվել է Գերմանիայի կառավարության կայքում։
Գերմանիան Ուկրաինային կփոխանցի 18 հազար 155 մմ տրամաչափի ՆԱՏՕ-ի արկեր, 14 Vector հետախուզական անօդաչու թռչող սարքեր, 30 RQ-35 Heidrun անօդաչու թռչող սարքեր, ինչպես նաև «Leopard» տանկերի զինամթերք։
Ուկրաինայի զինված ուժերին փոխանցված տեխնիկայի ցանկը համալրվել է 6 Wisent 1 ականազերծման մեքենաներով և 2 Beaver Bridge մեքենաներով։ Գերմանիան Կիև կուղարկի նաև 2 հազար RGW 90 Matador նռնականետ, անօդաչու թռչող սարքերի հայտնաբերման 180 համակարգ և ինֆրակարմիր տեսախցիկներ։

Германия объявила о новой военной помощи Украине
Германия объявила о передаче Вооруженным силам Украины (ВСУ) 18 тысяч снарядов калибра 155 миллиметров и десятков разведывательных беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) в рамках нового пакета военной помощи. Сообщение опубликовано на сайте правительства ФРГ.
Германия передаст Украине 18 тысяч 155-миллиметровых снарядов образца НАТО, 14 разведывательных БПЛА Vector, 30 дронов RQ-35 Heidrun, а также боеприпасы для танков Leopard.
Список переданной ВСУ техники пополнили 6 машин разминирования Wisent 1 и два мостоукладчика Beaver. Также ФРГ отправит Киеву 2 тысячи гранатометов RGW 90 Matador, 180 систем обнаружения БПЛА и инфракрасные камеры.