Ռուսաստանի նոր ռումբերը մեծ կորուստներ են պատճառում ուկրաինական ռազմաճակատի գծին. #CNN
Ուկրաինական պատերազմում ռուսական բանակն սկսել է օգտագործել FAB-1500 ավիառումբը՝ բաղկացած հզոր պայթուցիկ նյութերից, հայտնում է CNN-ը։ Գործակալությունը ենթադրում է, որ դա կարող է փոխել առաջնագծում տիրող իրավիճակը։ CNN-ը նշում է, որ FAB-1500-ը կառավարվող ռումբերի շարքում ամենամեծն է՝ մոտավորապես մեկուկես տոննա քաշով։ Կործանիչներն արձակում են այն 60-70 կիլոմետր բարձրության վրա՝ ուկրաինական հակաօդային պաշտպանության շատ համակարգերի հասանելիությունից դուրս: Շարժվող թևերն օգնում են այս ռումբին սլանալ դեպի իր թիրախը:
Ուկրաինայի զինված ուժերի զինծառայողը CNN-ին ասել է, որ ռուսական բանակը նախորդ շաբաթ Դոնեցկի մարզի Կրասնոխորիվկայում հարձակման ժամանակ կիրառել է FAB-1500:
«Նախկինում մեզ վրա կրակում էին միայն հրետանուց։ Այժմ ռուսներն սկսեցին ավելի ագրեսիվ գործել և օգտագործել օդուժի միջոցները, հատկապես FAB-1500-ը։ Ինչու են նրանք օգտագործում այս ռումբը: Որովհետև նրան հասցված վնասը շատ լուրջ է։ Եթե ​​ողջ մնաք, երաշխավորված է, որ կունենաք ուղեղի ցնցում: Սա մեծ ճնշում է գործադրում զինվորների բարոյականության վրա։ Մեր տղաներից ոչ բոլորն են դիմանում: Չնայած նրանք քիչ թե շատ սովոր են FAB-500-ին, բայց FAB-1500-ը դժոխք է»,- ասել է աղբյուրի զրուցակիցը։
CNN-ն այս ավիառումբի օգտագործումն անվանում է Դոնբասում ռուսական հարձակման «կարևոր տարր», հատկապես Ավդեևկայի գրավման ժամանակ:

Новая российская управляемая бомба наносит разрушения и тяжелые потери на украинской линии фронта
На войне в Украине российская армия начала использовать авиабомбу ФАБ-1500, состоящую из фугасной взрывчатки, сообщает CNN. Издание предполагает, что это может изменить линию фронта. CNN отмечает, что ФАБ-1500 — крупнейшая из серии планирующих бомб, которая весит примерно полторы тонны. Истребители выбрасывают ее на высоте 60-70 километров — вне досягаемости многих украинских систем противовоздушной обороны. Выдвижные крылья помогают этой бомбе планировать к цели.
Военнослужащий ВСУ рассказал CNN, что российская армия использовала ФАБ-1500 на прошлой неделе во время атаки в Красногоровке в Донецкой области.
«Раньше нас обстреливали только из артиллерии. Теперь русские начали действовать более агрессивно и использовать средства ВВС, особенно ФАБ-1500. Почему они используют эту бомбу? Потому что ущерб, нанесенный ей, очень серьезен. Если выживешь, у тебя гарантированно будет контузия. Это оказывает большое давление на моральный дух солдат. Не все наши ребята это выдерживают. Хотя к ФАБ-500 они уже более-менее привыкли, ФАБ-1500 — это ад», — сказал собеседник издания.
CNN называет использование этой авиабомбы «важнейшим элементом» российского наступления в Донбассе, особенно при взятии Авдеевки.