Հայտնի է Վիկտորյա Նուլանդի հրաժարականի պատճառը
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորյա Նուլանդին ստիպում են հրաժարական տալ՝ Սպիտակ տան քաղաքականության հետ արմատական տարաձայնությունների պատճառով: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ ԶՈՒ նախկին հետախույզ Սքոթ Ռիթերը՝ լրագրող Դենի Հայֆոնին տված հարցազրույցում:
«Եկեք ուղիղ խոսենք. դա նրա որոշումը չէ: Նա այլևս այն քաղաքական հունի մեջ չէ, որը վարում են նախագահն ու պետքարտուղարը»,- ասել է վերլուծաբանը:
Ռիթերի կարծիքով՝ Նուլանդը ստիպված էր հրաժարական տալ, քանի որ նրա համոզմունքները չափազանց ուժեղ են, իսկ կարգավիճակը ամերիկյան քաղաքականության մեջ՝ չափազանց բարձր: «Նուլանդն իրեն թույլ էր տալիս այնպիսի հռետորաբանություն, որը չէր համապատասխանում Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում Վաշինգթոնի պահանջներին»,- հավելել է Ռիթերը:

В США назвали причину отставки Нуланд
Заместителя госсекретаря США Викторию Нуланд вынуждают уйти в отставку из-за радикальных разногласий с курсом Белого Дома, заявил бывший разведчик ВС США Скотт Риттер в интервью журналисту Дэнни Хайфону.
"Давайте напрямую: это не ее добровольное решение. Она больше не находится в русле той политики, которую проводят президент и госсекретарь", — сказал аналитик.
По мнению Риттера, Нуланд вынуждена уходить в отставку: ее убеждения слишком сильны, а статус в американской политике слишком высок. Замгоссекретаря позволяла себе в том числе такую риторику, которая не соответствует текущим потребностям Вашингтона в отношениях с Россией, добавил он.