ԱՄՆ-ում արձագանքել են միջուկային զենք կիրառելու՝ Պուտինի սպառնալիքներին
ԱՄՆ-ում մեկնաբանել են միջուկային զենք կիրառելու մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի սպառնալիքները։ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլերը ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն արդեն զգուշացրել է Ռուսաստանին միջուկային զենքի կիրառման հետևանքների մասին: Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի բռնապետ Վլադիմիր Պուտինի սպառնալիքներն «անպատասխանատու են»։
«Մենք առաջին անգամը չէ, որ լսում ենք Վլադիմիր Պուտինի անպատասխանատու հռետորաբանությունը»,- ասել է նա՝ նշելով, որ միջուկային զենք ունեցող պետության ղեկավարի կողմից նման հայտարարություններն անթույլատրելի են: Նա հավելել է, որ ավելի վաղ այդ հարցը Ռուսաստանի հետ արդեն քննարկել են։
Միևնույն ժամանակ, Եվրոհանձնաժողովում կարծում են, որ Ուկրաինայի և Արևմուտքի դեմ միջուկային զենք կիրառելու Պուտինի սպառնալիքները նախագահական ընտրություններից առաջ քաղաքական արշավի մաս են կազմում:

В США отреагировали на угрозы Путина о применении ядерного оружия
В Соединенных Штатах прокомментировали высказывания главы Кремля по применению ядерного оружия. Спикер Государственного департамента Соединенных Штатов Мэтью Миллер во время брифинга заявил, что США уже предупредили Россию о последствиях применения ядерного оружия. По его словам, угрозы со стороны российского диктатора Владимира Путина безответственные.
“Мы не впервые видим безответственную риторику Владимира Путина”, – подчеркнул чиновник. Миллер также отметил, что подобные заявления со стороны лидера государства с ядерным оружием недопустимы. Он добавил, что ранее этот вопрос с Россией уже обсуждали.
В то же время в Еврокомиссии считают, что угрозы Путина применить ядерное оружие против Украины и Запада являются частью политической кампании перед президентскими выборами.