Պրահայի համալսարանում սպանդ իրականացնողը վարել է ռուսալեզու Telegram-ալիք և նախօրոք հայտնել իր արարքի մասին
![]() Չեխական լրատվամիջոցները հրապարակել են Պրահայի Չարլզի համալսարանի շենքում ուսանողների սպանդ իրականացրած երիտասարդի լուսանկարն ու անունը։ Նա 1999 թվականին ծնված Դեյվիդ Կոզակն է, ով Չեխիայի քաղաքացիություն ունի։ Դեյվիդը վարելիս է եղել ռուսալեզու Telegram ալիք, որտեղ գրել է այսպես կոչված «schoolshooting»-ի՝ ուսումնական հաստատությունում զանգվածային սպանություն իրագործելու մտադրության և հնարավոր ինքնասպանության մասին։ Նա պնդել է, որ հանցագործությունն իրեն ոգեշնչել է 14-ամյա Ալինա Աֆանասկինան, ով դեկտեմբերի սկզբին Բրյանսկի իր դպրոցում սպանել է հինգ մարդու, ապա ինքնասպան եղել։ Ալիքում Կոզակի առաջին գրառումն է եղել՝ «սա կլինի իմ օրագիրը, քանի որ ես գնում եմ դպրոց՝ կրակելու», բայց հետո ժամանակավորապես փակել է այդ գրառումն ու բացել հանցագործությունից մի քանի ժամ առաջ: «Ես միշտ ցանկացել եմ սպանել, մտածում էի, որ ապագայում մոլագար մարդասպան կդառնամ,- գրել է նա։- Հետո, երբ Իլնազը սպանդ իրականացրեց, հասկացա, որ ավելի ձեռնտու է զանգվածային սպանություններ անելը, քան սերիական: Ես նստեցի.. Սպասեցի.. Երազեցի.. Ուզում էի.. բայց Ալինան դարձավ վերջին կետը: Կարծես ճիշտ ժամանակին նա երկնքից ինձ օգնության հասավ»։ «Ես ատում եմ աշխարհը և ցանկանում եմ որքան հնարավոր է շատ ցավ թողնել»,- գրել է Դեյվիդ Կոզակը իր ալիքում՝ հավելելով, որ «դա փոխադարձ է»: Վերջին հաղորդագրությունը ալիքում եղել է դեկտեմբերի 19-ին, որտեղ հեղինակը բողոքում է ականջներում զնգոցից և «ականջները պոկելու» ցանկությունից։ Չեխիայի ոստիկանության տվյալներով՝ մահացած են գտել նաև կրակողի հորը։ Ոստիկանությունը հաստատել է, որ հարձակվողը համալսարանի ուսանող է եղել, և նրա մարմինը հայտնաբերվել է դպրոցի մոտ։ «Չկա որևէ ապացույց, որ այս հանցագործությունը որևէ կապ ունի միջազգային ահաբեկչության հետ»,- լրագրողներին ասել է Չեխիայի ներքին գործերի նախարար Վիտ Ռակուսանը: |

Бойня в пражском университете: стрелок вел русскоязычный телеграм-канал
Чешские СМИ опубликовали фотографию и имя молодого человека, устроившего бойню в здании Карлова университета в Праге. Это Давид Козак, 1999 года рождения, обладатель чешского гражданства.
Давид вел в Telegram канал на русском языке, в котором писал о своем намерении совершить «скулшутинг» – массовое убийство в учебном заведении, – и возможно, покончить с собой. Он утверждал, что на преступление его вдохновила 14-летняя Алина Афанаскина, которая в начале декабря убила пятерых человек в своей школе в Брянске, после чего покончила с собой.
Изначально Козак сделал канал открытым, написав «это будет мой дневник, как я иду к скулшутингу», однако потом закрыл его, приняв решение открыть все записи за несколько часов до преступления.
«Я всегда хотел убивать, думал стану маньяком в будущем, – писал он. – Потом, когда Ильназ сделал стрельбу, я осознал что гораздо выгодней делать массовые убийства, а не серийные. Сидел.. Ждал.. Мечтал.. Хотел.. но Алина стала последней точкой. Она как будто вовремя пришла ко мне на помощь с небес».
«Я ненавижу мир и хочу оставить как можно больше боли», – писал в своем канале Давид Козак, добавив, что «это взаимно».
Последнее сообщение в канале было 19 декабря, в нем автор жалуется на звон в ушах и желание «уши вырвать».
По данным чешской полиции, также найден мертвым отец стрелка. Полиция подтвердила, что нападавший был студентом университета, и его тело обнаружили неподалеку от учебного заведения.
«Нет свидетельств, что это преступление имеет какие-либо связи с международным терроризмом», — сказал журналистам министр внутренних дел Чехии Вит Ракусан.