Արդարադատության միջազգային դատարանը վերահաստատել է Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ որոշումը
2023 թվականի հուլիսի 6-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը կայացրել է որոշում Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով իր՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշման լրացման մասին Հայաստանի խնդրանքի վերաբերյալ, որը պայմանավորված էր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու փաստով։
Դատարանը վերահաստատել է իր 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը, որով պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին՝ ձեռնարկել բոլոր միջոցները երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը, գտել է, որ այս պահին չկա իր 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը լրացնելու անհրաժեշտությունը: Այս մասին հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը:

Международный суд подтвердил решение по Лачинскому коридору
Международный суд 6 июля 2023 года вынес решение относительно просьбы Армении о дополнении решения от 22 февраля 2023 г. о применении промежуточной меры по делу «Армения против Азербайджана», рассматриваемому в рамках Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, которое обусловлено фактом установки пропускного пункта в Лачинском коридоре. Об этом сообщили в офисе представителя Армении по международным правовым вопросам.
Суд подтвердил свое решение от 22 февраля 2023 года, которым обязал Баку предпринять все меры по гарантированию беспрепятственного передвижения граждан, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор, в обоих направлениях. Суд счел, что на данный момент нет необходимости дополнения своего решения от 22 февраля 2023 г.