ԴԱԻՇ-ը հարձակվել է Ուգանդայի դպրոցի վրա, զոհերի թիվը հասել է 41-ի
Հունիսի 16-ին զինված ապստամբները հարձակվել են Ուգանդայի արևմուտքում գտնվող դպրոցի վրա, ինչի հետևանքով սպանվել է առնվազն 41 մարդ՝ հիմնականում աշակերտներ, ևս 6-ը առևանգվել է։
Զոհերից ոմանց կացնահարել են մաչետեներով, իսկ մյուսները մահացել են, երբ նրանց հանրակացարանը հրկիզվել են, CNN-ին ասել է ռազմական խոսնակ Ֆելիքս Կուլայջեն: Այսօր՝ հունիսի 18-ին, զոհերի թիվը հասել է 41-ի։
Ըստ Ուգանդայի զինվորական պաշտոնյաների, Ժողովրդավարական ուժերի դաշինքի (ADF) ապստամբ խմբավորման մոտ 20 անդամներ, որոնք կապված են ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորման հետ, ուրբաթ ուշ երեկոյան հարձակվել են Լուբիրիրայի ավագ դպրոցի վրա:
Դպրոցը գտնվում է Ուգանդայի և Կոնգոյի սահմանին՝ Կասեսե քաղաքում, որտեղ ուսուցանում են 13-ից 18 տարեկան երեխաներին: Տեղի իշխանությունների տվյալներով՝ զոհվածների թվում կա 37 աշակերտ, 3 աշխատակից և 1 պահակ:
Շաբաթ առավոտյան իշխանությունները դեռ փորձում էին հանգցնել հանրակացարանի կրակը: Զինվորականները կասկածում են, որ հնարավոր է ավելի շատ դիակներ գտնվեն, սակայն ասում են, որ դպրոցում ոչ մի կենդանի մարդ չի մնացել։

Боевики ИГИЛ напали на школу в Уганде: число жертв выросло до 41 человека
Вооруженные повстанцы напали на школу на западе Уганды, убив по меньшей мере 41 человека, в основном учащихся, и похитив еще шестерых, сообщает Zakon.kz.
Некоторые были зарублены мачете, а другие погибли, когда их общежития были подожжены, сообщил CNN военный представитель Феликс Кулайджие. 18 июня число жертв выросло до 41 человека.
По данным военных Уганды, около 20 членов повстанческой группировки Альянса демократических сил (АДС), связанной с ИГИЛ, напали поздно вечером в пятницу на среднюю школу Лубирира.
Школа расположена на границе Уганды с Конго в городе Касесе и обучает детей в возрасте от 13 до 18 лет. По словам местных властей, среди погибших 39 учеников и двое из местного населения.
К утру субботы власти все еще пытались потушить пожар. Военные подозревают, что могут быть найдены другие трупы, но говорят, что в школе не осталось ни одного живого человека.