Չինաստանն արգելում է ամերիկյան կրիչները
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Քիբերտարածության պետական ​​գրասենյակն արգելել է կարևոր տեղեկատվական ենթակառուցվածքի ազգային օպերատորներին ապրանքներ գնել կրիչներ արտադրող ամերիկյան Micron Technology-ից: Ինչպես նշվում է, աուդիտի ընթացքում պարզվել է, որ ընկերության արտադրանքն, իբր, վտանգ է ներկայացնում ազգային քիբերանվտանգության համար։
«Ստուգումը ցույց է տվել, որ Micron-ի արտադրանքը բավականին լուրջ պոտենցիալ խնդիրներ ունի ցանցային անվտանգության հետ և ազդում է ՉԺՀ-ի ազգային անվտանգության վրա»,- ասվում է գործակալության կայքում։
Կարգավորողն ասել է, որ «Չինաստանում կարևոր տեղեկատվական ենթակառուցվածքի օպերատորները պետք է դադարեցնեն Micron-ի արտադրանքի գնումները»:
Ամերիկյան ընկերությունը չի անցել քիբերանվտանգության ոլորտում վերահսկողական գործակալության կողմից ավելի վաղ նախաձեռնած ստուգումը, ասվում է զեկույցում։ Չինաստանի իշխանությունները Micron Technology-ի նկատմամբ հետաքննություն են սկսել մարտի վերջին։
Micron-ը միկրոպրոցեսորների՝ աշխարհի խոշորագույն արտադրողներից մեկն է: Մարտի սկզբին Չինաստանի ԱԳՆ-ն հայտնել էր, որ Չինաստանի իշխանությունները կանոնավոր ստուգումներ են անցկացնում ընկերությունում՝ օրենքով սահմանված կարգով։

В Китае запретили американские чипы
Государственная канцелярия по киберпространству КНР запретила национальным операторам критической информационной инфраструктуры покупать продукцию американского производителя чипов Micron Technology. Как отмечается, в ходе проверки обнаружилось, что продукция компании якобы представляет угрозу национальной кибербезопасности.
«Проверка показала, что продукция Micron имеет достаточно серьезные потенциальные проблемы с сетевой безопасностью и оказывает влияние на национальную безопасность КНР», - говорится в сообщении на сайте ведомства.
Регулятор заявил, что «операторы критической информационной инфраструктуры в Китае должны прекратить закупать продукцию Micron».
Американская компания не прошла проверку, инициированную ранее надзорным ведомством в сфере кибербезопасности, указано в сообщении. Власти Китая начали расследование в отношении Micron Technology в конце марта.
Micron является одним из крупнейших в мире производителей микропроцессоров. В начале марта МИД КНР заявил, что власти Китая проводят рутинную проверку компании в соответствии с законом.