Հնարավոր է՝ հենց հիմա է որոշվում Ուկրաինայի ճակատագիրը. Reuters
Մայիսի 24-ին ռուսական զորքերը լայնածավալ գրոհ են ձեռնարկել՝ շրջապատելու համար Լիսիչանսկ և Սևերոդոնեցկ քաղաքները, որոնք գտնվում են Ուկրաինայի արևելքում՝ գետի երկու ափերին: Մոսկվան փորձում է ուկրաինական ուժերին թակարդի մեջ գցել արևելյան ճակատում։
Հատուկ գործողության վճռական փուլն ընթանում է, հայտնում է Reuters-ը՝ մեջբերելով Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Մոտուզյանիկի խոսքերը.
«Իրավիճակը (արևելյան) ճակատում չափազանց բարդ է, քանի որ այս երկրի ճակատագիրը, հնարավոր է, որոշվում է (այնտեղ) հենց հիմա»:
Հիմնական մարտադաշտը դարձել են Սևերոդոնեցկ և Լիսիչանսկ քաղաքները, որոնք գտնվում են «կաթսայի» արևելյան մասում, որտեղ ռուս զինվորականները երեք կողմից շրջափակել են Ուկրաինայի զինված ուժերի մարտիկներին։ Լուգանսկի շրջանի նահանգապետ Սերգեյ Գայդայը հայտնել է, որ Սևերոդոնեցկում կրակի ինտենսիվությունը մի քանի անգամ աճել է։

Reuters: возможно, судьба Украины решается прямо сейчас
Российские войска 24 мая провели полномасштабную атаку, чтобы окружить города Лисичанск и Северодонецк, расположенные по обе стороны реки на востоке Украины. Москва пытается заманить украинские силы в ловушку на восточном фронте.
Идет решающая фаза спецоперации, сообщает Reuters. Об этом на брифинге заявил официальный представитель Минобороны Украины Александр Мотузяник.
«Обстановка на (восточном) фронте чрезвычайно тяжелая, потому что судьба этой страны, возможно, решается (там) прямо сейчас», - цитирует его агентство.
Основным полем боя стали города Северодонецк и Лисичанск, которые находятся на восточной части котла, куда с трех сторон российские военные загнали бойцов ВСУ. Губернатор Луганской области Сергей Гайдай заявил, что интенсивность огня по Северодонецку возросла в несколько раз.