Տիգրան Ավինյանի համար նոր զբաղմունք են փնտրում. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի համար փորձում են նոր զբաղմունք գտնել։ Արտահերթ ընտրություններից հետո նա գործադիրում և օրենսդիրում պաշտոն չստացավ, սակայն իշխանությունները ելքեր են գտնում՝ նրան «յուղոտ» զբաղմունք գտնելու համար: Կառավարության նախորդ նիստում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 15 տոկոս բաժնետոմսերի կառավարումը հանձնվեց ԱՆԻՖ-ին՝ Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդին, որի խորհրդի նախագահը հենց Տիգրան Ավինյանն է, և նա լինելու է կառավարության ներկայացուցիչը կոմբինատում:
Սրանից զատ Ավինյանը փորձում է մայրաքաղաքի համակարգումը իր ձեռքը վերցել: Չի բացառվում, որ կառավարությունում մի նոր կառույց ստեղծվի, որը կզբաղվի Երևան քաղաքի հարցերով և կղեկավարվի հենց Ավինյանի կողմից, սակայն նախկին փոխվարչապետը ցանկանում է պաշտոն ստանալ նաև հենց քաղաքապետարանում՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի խորհրդականի մակարդակով։ Նկատենք, որ չնայած Երևանում նոր քաղաքապետ կա, բայց փաստացի կառավարում գոյություն չունի:
Ինչո՞ւ. որովհետև, բացի այս երկու ֆիգուրներից, քաղաքի կառավարմանը խառնվում է նաև ԱԺ ՔՊ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը՝ առողջապահական հատվածով: Մյուս կողմից՝ ավագանու ՔՊ խմբակցությունն է փորձում կորցրած դիրքերը քաղաքի կառավարման գործում հետ բերել: Եվ, իհարկե, գլխավոր ֆիգուրը մնում է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։ Ստացվում է, որ, Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանից բացի, քաղաքապետի լիազորությոնների են ձգտում Տիգրան Ավինյանը, Սուրեն Պապիկյանը, Արսեն Թորոսյանը և ՔՊ մեծուփոքր ավագանիները:

«Жоховурд»: Тиграну Авиняну пытаются найти новое занятие
Газета «Жоховурд» пишет: «Бывшему вице-премьеру РА Тиграну Авиняну пытаются найти новое занятие. После досрочных выборов он не получил должности ни в исполнительной, ни в законодательной власти, но власти ищут способы найти ему «жирное занятие». На предыдущем заседании правительства управление 15% акций Зангезурского медно-молибденового комбината было передано Фонду государственных интересов Армении (АНИФ), правление которого возглавляет Тигран Авинян, который будет представителем правительства в комбинате.
Помимо этого, Авинян пытается взять под контроль столицу. Не исключено, что в правительстве будет создана новая структура, которая будет заниматься вопросами города Еревана, а руководить ею будет Авинян, однако бывший вице-премьер хочет получить должность в мэрии, на уровне советника мэра Грачья Саркисяна. Отметим, что хотя в Ереване есть новый мэр, фактического управления нет.
Почему? пПотому что кроме этих двух фигур в управление городом вмешивается и депутат НС Арсен Торосян. С другой стороны, фракция ГД Совета старейшин пытается вернуть утраченные позиции в управлении городом. И, конечно же, главной фигурой остается министр обороны РА Сурен Папикян. Получается, что помимо мэра Еревана Грачья Саркисяна на полномочия мэра претендуют Тигран Авинян, Сурен Папикян, Арсен Торосян и т.д.».