«Արցախում մեկ օրվա մեջ ադրբեջանական 3 սադրանք է գրանցվել»․ Տիգրան Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի գրառումը․ «Արցախում մեկ օրվա մեջ ադրբեջանական 3 սադրանք է գրանցվել։
Կարմիր շուկայի ուղղությամբ ադրբեջանցիները խոցել են տան բակում կանգնած քաղաքացիական մեքենա, որը պայթել է, Նախիջևանիկ գյուղի այգիներում աշխատող տրակտորի և 4 քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ ինտենսիվ կրակ վարվել։
Երրորդ միջադեպը վերաբերվում է Շուշիի հարակից հատվածող անցնող ճանապարհին, որտեղ թշնամին քարերով խոցել է հայ խաղաղ բնակչի մեքենան։
Այս երեք միջադեպերը արձանագրվել են երեկ՝ հունվարի 10-ին և 3-ի դեպքում էլ գլխավոր ընդհանրությունն այն է, որ ադրբեջանցի զինծառայողները հայկական բնակավայրերի, բնակիչների ուղղությամբ նպատակային կրակ են վարել՝ խոցելու գյուղատնտեսական տեխնիկա, քաղաքացիական մեքենա և խաղաղ բնակիչների։
Արցախում իրականացվող խաղաղապահ առաքելության տեսանկյունից, ճիշտ կլիներ, որպեսզի ճնշում գործադրվեր ադրբեջանցիների վրա՝ հանվեին այն մարտական դիրքերը, որոնք հայկական բնակավայրերի մերձակա հատվածում են և տարբեր իրավիճակներում կարող են լուրջ խնդիրներ առաջացնել։
Հետպատերազմյան փուլում, ռուս խաղաղապահների միջամտությամբ, տարբեր ուղղություններում դիրքեր հանվել է և կարծում եմ, որ այս դեպքում ևս, ադրբեջանական լկտիությունները հաշվի առնելով, Ադրբեջանին ստիպելու և կրակ վարող դիրքերը առհասարակ հանելու հնարավորություն կա»։

Тигран Абрамян: В Арцахе за один день были зарегистрированы 3 азербайджанских провокации
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «В Арцахе за один день были зарегистрированы 3 азербайджанских провокации.
В направлении села Кармир Шука азербайджанцы обстреляли припаркованный радом с местным детсадом гражданский автомобиль, который взорвался, затем открыли интенсивный огонь в направлении трактора и 4 гражданских лиц, работающих в садах села Нахиджеваник.
Третий инцидент касается дороги, проходящей по соседству с Шуши, где противник забросал камнями машину армянского мирного жителя.
Главной общностью этих инцидентов является то, что азербайджанские военнослужащие осуществили провокации в отношении мирных населенных пунктов.
С точки зрения миротворческой миссии в Арцахе, было бы правильно оказать давление на азербайджанцев, чтобы они убрали военные позиции, расположенные вблизи армянских населенных пунктов, которые в разных ситуациях могут вызвать серьезные проблемы.
После войны, при непосредственном воздействии российских миротворцев, на разных направлениях азербайджанские позиции были сняты, и я думаю, что и в этом случае, учитывая постоянные азербайджанские провокации, необходимо заставить Баку удалить свои позиции, обстреливающие мирные населенные пункты».