Ղազախստանի ոստիկանությունը ձերբակալել է 5000 մարդու
Ղազախստանի իրավապահ մարմինները ձերբակալել են ավելի քան 5,1 հազար մարդու, ովքեր մասնակցել են երկրի մի շարք շրջաններում անկարգություններին։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, կիրակի օրը հայտնել է հանրապետության ՆԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Այս պահի դրությամբ ամբողջ Ղազախստանում կալանավորվել է 5135 մարդ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ սպանությունների, պետական ​​պաշտոնյաների նկատմամբ բռնություն գործադրելու, ավազակային հարձակման, խուլիգանության և գողությունների հատկանիշներով 125 նախաքննություն է սկսվել։
Ղազախստանի ներքին գործերի նախարար Երլան Տուրգումբաևը նշել է, որ անկարգությունների ժամանակ վնասվել և ոչնչացվել է ավելի քան 400 մեքենա, որից 346-ը՝ ոստիկանական։ Ավելի քան 100 խոշոր առևտրի օբյեկտներ և բանկեր են թալանվել կողոպտիչների կողմից։ «Իշխանությունների հեղինակությունը խարխլելու նպատակով հանցագործները քողարկվել են ոստիկանների և զինվորականների համազգեստով և կատարել անօրինական գործողություններ»,- պարզաբանել է ՆԳ նախարարը։

Полиция Казахстана задержала более 5 тыс. человек
Правоохранительные органы Казахстана задержали свыше 5,1 тыс. человек, принимавших участие в беспорядках в ряде регионов страны. Об этом в воскресенье сообщила пресс-служба МВД республики.
"По всему Казахстану к этому моменту задержано 5 135 человек", - говорится в сообщении.
По данным МВД, начато 125 досудебных расследований по фактам убийств, насилия в отношении представителей власти, разбойных нападений, хулиганства и краж.
министра внутренних дел Казахстана Ерлан Тургумбаев отметил, что в ходе беспорядков повреждено и уничтожено более 400 единиц автотранспорта, из них 346 - полицейских. Мародерами разграблено более 100 крупных объектов торговли и банков. "С целью подрыва авторитета органов власти преступники переодевались в форму сотрудников полиции и военнослужащих и совершали противоправные действия", - пояснил глава МВД.