Նիդերլանդների խորհրդարանը բանաձև է ընդունել` Ադրբեջանում քաղաքացիների նկատմամբ ճնշումների վերաբերյալ
Ուրբաթ, 15 հոկտեմբերի, 2021 թ., 20:00
Ադրբեջանցի իրավապաշտպան Արիֆ Յունուսովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Սեպտեմբերին Խաղաղության և ժողովրդավարության մեր ինստիտուտը նամակ ուղարկեց Նիդերլանդների սենատորներին, պատգամավորներին, որում մատնանշվում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների սարսափելի վիճակը, ուշադրություն է հրավիրվում սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ երկրում 122 քաղբանտարկյալների առկայությանը և կտտանքների կոնկրետ օրինակներ ներկայացվում:
Նրանք նշել են, որ դեկտեմբերին տեղի կունենա «Արևելյան գործընկերության» վերաբերյալ Եվրամիության գագաթնաժողովը, որին կհրավիրվի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Ինստիտուտը նամակով խնդրել էր հատուկ լսումներ կազմակերպել Նիդերլանդների խորհրդարանում ՝ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների իրավիճակի վերաբերյալ:
Նամակն ընդունվեց, հասկացվեց, և 2021 թվականի հոկտեմբերի 14-ին՝ դեբատից հետո, Նիդերլանդների խորհրդարանը գրեթե միաձայն ընդունեց բանաձև, որում նշվում է, որ Ադրբեջանում ընդդիմության և քաղաքացիների նկատմամբ ճնշումներն ուժեղացել են։
Դեկտեմբերին կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովում պետք է կոչ արվի նախարարների կաբինետին՝ ուշադրություն դարձնել և դիտարկել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակի վատթարացումը»:

Парламент Нидерландов принял резолюцию о репрессиях против граждан в Азербайджане
Азербайджанский конфликтолог, правозащитник Ариф Юнусов на своей странице в Facebook написал։ "В сентябре наш Институт Мира и Демократии отправил сенаторам и депутатам Нидерландов письмо, в котором указал на ужасающее положение с правами человека в Азербайджане, обратили внимание на наличие в стране на 1 сентября 122 политзаключенных и привели конкретные примеры использования пыток, сделав особый акцент на Тертерское дело. И в завершении указали, что в декабре состоится саммит Европейского Союза по «Восточному партнерству», на который будет приглашен Ильхам Алиев. Поэтому в своем письме ИМД просил организовать специальные слушания в парламенте Нидерландов по ситуации с грубейшими нарушениями прав человека в Азербайджане.
Письмо ИМД встретило понимание и сегодня 14 октября 2021 г после дебатов парламент Нидерландов почти единогласно принял резолюцию, в которой указал, что в Азербайджане «усилились репрессии властей против оппозиции и граждан Азербайджана. И, принимая во внимание, что Саммит Восточного Партнерства 15 декабря 2021 года включен в повестку обсуждения ЕС, призвать Кабинет Министров ЕС обратить внимание и рассмотреть ухудшающую ситуацию с правами человека в Азербайджана".