«Ադրբեջանը, ցավոք, երկարաժամկետ կտրվածքով շանտաժի խաղաքարտեր է ձեռք բերել». Տ. Աբրահամյան
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Իլհամ Ալիևն իր վերջին ճեպազրույցում օգտագործեց «Իսկանդեր»-ի շուրջ Հայաստանի իշխանության վտանգավոր հայտարարությունը և որոշակի ուղերձներ հղեց ռուսական կողմին։
Դրանցից մեկը, թերևս, այն էր, որ մի կողմից Ալիևը գովաբանեց համալիրը, մյուս կողմից՝ իր նեղվածությունն արտահայտեց Հայաստանին ՌԴ-ից հատկացվող ռազմական աջակցության վերաբերյալ, իսկ վերջում նշեց, որ առաջիկայում լրացնելու/համալրելու են իրենց սպառազինությունը։
Շանտաժի, նեղվածության արտահայտման հիմնական նպատակը համեմատաբար էժան սպառազինության ստացման ակնկալիքն է ՌԴ-ից, և ինչու չէ, Հայաստանին վաճառվող զինտեխնիայի մասով որոշակի ճնշումների գործադրումը։ Ադրբեջանը կփորձի թեման օգտագործել՝ ՌԴ-ից ստանալու նաև այնպիսի սպառազինություն, որոնց առ այս պահը ստանալ չի հաջողվել։
Ադրբեջանը, ցավոք, երկարաժամկետ կտրվածքով շանտաժի խաղաքարտեր է ձեռք բերել, ինչին նպաստում է ոչ միայն պատերազմի արդյունքում ստեղծված իրողությունները, այլ հետպատերազմյան փուլում ՀՀ իշխանությյունների վտանգավոր վարքագիծը»։

Тигран Абрамян: К сожалению, в долгосрочной перспективе Азербайджан приобрел карты шантажа
Руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «На своем последнем брифинге Ильхам Алиев использовал опасное заявление правительства Армении об «Искандере» и направил определенные послания российской стороне.
Одно из них, пожалуй, заключалось в том, что с одной стороны Алиев похвалил комплекс, с другой - выразил недовольство военной помощью, предоставляемой Армении Россией, а в конце отметил, что в ближайшее время они дополнят/ пополнят свое вооружение.
Основная цель проявления шантажа и обиды - ожидание относительно дешевого вооружения от России, и, почему бы и нет, оказание давления по части военной техники, продаваемой Армении. Азербайджан попытается использовать эту тему для приобретения оружия из России, которое до этого получить не удавалось.
К сожалению, в долгосрочной перспективе Азербайджан приобрел карты шантажа, чему способствуют не только реалии, созданные в результате войны, но и опасное поведение властей Армении в послевоенный период».