Սիցիլիայում Էթնա հրաբխի նոր ժայթքում է գրանցվել
Փետրվարի 16-ին՝ Իտալիայի Սիցիլիա կղզում, արթնացել է Էթնա հրաբուխը։ Կատանիայի միջազգային օդանավակայանը դադարեցրել է աշխատանքը՝ հրաբխի ժայթքման պատճառով:
Այս մասին հայտնել է ANSA գործակալությունը։
Գործակալության տվյալներով՝ ժայթքումն ուղեկցվել է հրաբխային մոխրի արտանետմամբ և լավայի հոսքով: Հրաբխային ակտիվության բարձրացումը գրանցվել է երկրաֆիզիկայի և հրաբխագիտության ազգային ինստիտուտի կողմից՝ տեղական ժամանակով ժամը 16:10-ին։ Ստորգետնյա ցնցումների էպիկենտրոնը եղել է 2900-3000 մետր խորության վրա:
Մոխիրը բարձրացել է ավելի քան 1 կմ բարձրության վրա և մեծ ամպ կազմել։ Ժայռի մասերը փլվել են 4 գյուղերի շենքերի վրա։ Տուժածների մասին տվյալներ չկան։
Ընդգծենք, որ Էթնան մոլորակի ամենաակտիվ հրաբուխներից մեկն է։ 1950-ից այն ժայթքել է մի քանի տասնյակ անգամ։

На Сицилии произошло извержение вулкана Этна
Во вторник вечером, 16 февраля, в Италии на острове Сицилия проснулся вулкан Этна. Международный аэропорт Катании приостановил свою работу из-за извержения вулкана.
Об этом сообщает агентство ANSA.По данным агентства, извержение из кратера на юго-восточном склоне сопровождалось выбросом вулканического пепла и потоком лавы.
Повышение вулканической активности было зафиксировано Национальным институтом геофизики и вулканологии в 16:10 по местному времениИсточник подземных толчков находится на глубине около 2900 - 3000 метров. Усиленный тремор сопровождается бурной инфразвуковой активностью с сигналами большой амплитуды.
Пепел поднялся на высоту более 1 км и образовал большое облако. Части породы обрушились на здания четырех деревень. Данных о пострадавших нет.
Подчеркнем, Этна - один из самых активных вулканов на планете. С 1950 года он извергался несколько десятков раз.