Սնոուդենը համաձայնել է ԱՄՆ-ին տալ գաղտնի տեղեկատվության գրքի ողջ հասույթը
ԱՄՆ ազգային անվտանգության գործակալության (ԱԱԳ) նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենը համաձայնել է Ամերիկային հանձնել «Անձնական գործ» ինքնակենսագրական գրքի ամբողջ հոնորարը։ Այս մասին հայտնել է CNN-ը։
Ընդհանուր առմամբ, Սնոուդենի եկամուտը, որը նա ամբողջությամբ կվճարի ԱՄՆ-ին, կազմել է ավելի քան 5 միլիոն դոլար՝ 4,2 միլիոն գրքի և 1 միլիոնից փոքր-ինչ ավելի՝ 56 վճարովի ելույթների համար:
Դատարանը խոստովանել է, որ դրանք, ինչպես և գիրքը, պարունակում են չբացահայտման մասին պայմանագրի խախտումներ, որը Սնոուդենն ստորագրել էր հետախուզության համար աշխատելու ժամանակ։ Գրքի հրապարակումից առաջ նա չէր համաձայնեցնում բովանդակությունը նախկին գործատուների հետ։ Նշվում է, որ նրա համաձայնությունը չի նշանակում գումարի ավտոմատ փոխանցում։ Նա մտադիր է վիճարկել դատարանի որոշումը:
Օգոստոսի 16-ին հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտածել է Սնոուդենին ներում շնորհելու մասին:
2013թ․-ին Սնոուդենը The Guardian և The Washington Post պարբերականների լրագրողներին է փոխանցել փաստաթղթեր, որտեղ խոսվում էր ինչպես ԱՄՆ քաղաքացիներին, այնպես էլ այլ երկրների բնակիչներին լրտեսելու ամերիկյան հատուկ ծառայությունների ծրագրի մասին: Դրանից հետո նա փախել Է ԱՄՆ-ից և զուգահեռաբար քաղաքական ապաստան խնդրել մի քանի տասնյակ երկրներից, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, որտեղ, ի վերջո, բնակության թույլտվություն է ստացել:
ԱՄՆ-ում Սնոուդենին մեղադրում են ազգային անվտանգության համար մեծ նշանակություն ունեցող տեղեկատվության ապօրինի փոխանցման, հետախուզական տեղեկատվության կանխամտածված փոխանցման և պետության սեփականության հափշտակման մեջ: Ընդհանուր առմամբ՝ նրան սպառնում է մինչև 30 տարվա ազատազրկում։

Cноуден согласился отдать США всю выручку за книгу с секретной информацией
Бывший сотрудник Агентства национальной безопасности (АНБ) США Эдвард Сноуден согласился отдать американскому государству весь гонорар за автобиографическую книгу «Личное дело» (Permanent Record) и речи, с которыми он выступал. Об этом сообщает CNN.
Всего выручка Сноудена, которую он целиком выплатит США, составила более 5 миллионов долларов — 4,2 миллиона за книгу и чуть более миллиона суммарно за 56 платных выступлений.
Суд признал, что они, как и книга, содержали нарушения договора о неразглашении, который подписывал Сноуден во время работы на разведку. Перед публикацией книги он не согласовывал содержание с бывшими работодателями. Отмечается, что его согласие не означает автоматической передачи денег — он намерен оспаривать решение суда.
16 августа сообщалось, что президент США Дональд Трамп задумался о помиловании Сноудена.
В 2013 году Сноуден передал журналистам изданий The Guardian и The Washington Post документы, где говорилось о программе американских спецслужб по слежке как за гражданами США, так и за жителями других стран. После этого он бежал из США и параллельно попросил политического убежища у нескольких десятков стран, в том числе у России, где в итоге и получил разрешение на пребывание.
В США Сноудену вменяют незаконную передачу информации, представляющей большое значение для национальной безопасности, умышленную передачу разведывательной информации и кражу собственности государства. В общей сложности ему грозит до 30 лет тюрьмы.