«Ընկերոջը փորձանքի մեջ ես ճանաչում»․ Լուկաշենկոն շնորհակալություն է հայտնել Պուտինին
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն շնորհակալություն է հայտնել իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինին, ինչպես նաև ՌԴ քաղաքացիներին՝ նախագահական ընտրություններից հետո հանրապետությանն աջակցելու համար։
«Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ։ Դուք շատ պարկեշտ և մարդկայնորեն եք վարվել։ Ուստի ես անձամբ շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ և բոլոր ռուսաստանցիներին, բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են մեզ այս հետընտրական շրջանում։ Ընկերոջը դժվարության մեջ ես ճանաչում, ես դա անկեղծ եմ ասում»,- ասել է հանրապետության ղեկավարը:
Լուկաշենկոն նշել է, որ հանրապետությունում տիրող իրավիճակի ժամանակ գլխավորը սահմանները չանցնելն է։ Նա ընդգծել է, որ կան որոշ «կարմիր գծեր», որոնք ոչ ոք իրավունք չունի անցնել, և մինչ այժմ դրանք չեն խախտվել: Հանրապետության ղեկավարը նաև հայտարարել է, որ երկրում տիրող իրավիճակը դաս է հետխորհրդային տարածքի բոլոր պետությունների համար:
Լուկաշենկոն հայտնել է, որ Պուտինին մանրամասն կտեղեկացնի Բելառուսում՝ մասնավորապես Մինսկում տիրող իրավիճակի մասին, քանի որ ԶԼՄ-ները խեղաթյուրում են տեղեկատվությունները, նշել է նա:

"Друг познаётся в беде". Лукашенко поблагодарил Путина за порядочность
Президент Белоруссии Александр Лукашенко поблагодарил российского лидера Владимира Путина, а также граждан РФ за порядочность и поддержку республики после президентских выборов.
— Прежде всего хочу вас поблагодарить. Вы поступили очень порядочно, по-человечески. Поэтому я лично вас благодарю и всех россиян, всех тех, не буду их перечислять, кто был причастен к тому, чтобы поддержать нас в это поствыборное время. Друг познаётся в беде, я это искренне говорю, — сказал глава республики.
Лукашенко отметил, что главное в ситуации в республике — не переходить черту. Он подчеркнул, что существуют определённые "красные линии", которые никто не имеет права переходить, и пока в Белоруссии их никто не нарушал. Глава республики также заявил, что ситуация в стране — урок для всех государств постсоветского пространства.Лукашенко сообщил, что подробно проинформирует Путина о ситуации в Белоруссии, в частности в Минске, так как СМИ искажают информацию, отметил он. По словам президента республики, власти очень тщательно отслеживают все публикации и встречают много конспирологических сообщений.
Ранее Путин заявил, что Россия рассматривает Белоруссию как ближайшего союзника и выступает за то, чтобы жители республики сами разобрались с ситуацией в стране.