Բելառուսում ազատազրկել են նախագահի աշխատանքը լուսաբանող լրագրողական թիմի նախկին ղեկավարին
Բելառուսում ձերբակալել են նախագահի աշխատանքը լուսաբանող լրագրողական թիմի նախկին ղեկավար Դմիտրի Սեմչենկոյին: Նրան մեղադրում են զանգվածային ցույցերին մասնակցելու մեջ: Այս մասին հայտնում է TUT.by-ը:
Դատարանը Սեմչենկոյին դատապարտել է 15 օրվա ադմինիստրատիվ կալանքի: Ըստ մեղադրող կողմի՝ Սեմչենկոն օգոստոսի 16-ին մասնակցել է չարտոնված ցույցի, կարգախոսներ հնչեցրել: Թե ստույգ ինչ կարգախոսներ, դատարանը չի հստակեցրել:
Սեմչենկոն խոստովանել է, որ ներկա է գտնվել ցույցին, սակայն չի մասնակցել, այլ աշխատել է՝ որպես պետական OНТ հեռուստաընկերության թղթակից:
«Ես այնտեղ եմ գնացել, որ նաև որպես լրագրողական թիմի ղեկավար՝ շփվեմ մարդկանց հետ, լսեմ նրանց կարծիքն»,- ասել է նա դատարանում:
Հաղորդվում է, որ Սեմչենկոն ОНТ-ում աշխատել է 2009-ից, միաժամանակ նա եղել է նաև նախագահի աշխատանքը լուսաբանող լրագրողական թիմի ղեկավար: Սակայն նախագահական ընտրությունների արդյունքները հայտարարելուց ու դրան հաջորդած ցույցերից հետո Սեմչենկոն հայտարարել է հեռուստաալիքից հեռանալու մասին: Ըստ տեղեկությունների՝ նա չէր արդարացնում ուժայինների կողմից իրականացվող ճնշումները խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ:

В Белоруссии арестовали уволившегося главу президентского пула Лукашенко
В Белоруссии арестовали бывшего главу президентского пула Дмитрий Семченко по обвинению в участии в массовых протестах. Об этом пишет Tut.by.
Сообщается, что суд дал Семченко 15 суток административного ареста, ему вменяется в вину нарушение порядка организации или проведения массовых мероприятий. По версии стороны обвинения, 16 августа Семченко активно участвовал в митинге без соответствующего разрешения Мингорисполкома и выкрикивал лозунги. Судья не уточнила, какие именно лозунги он кричал. Семченко признал, что присутствовал на месте митингов, но участия в них не принимал, а работал как журналист государственного телеканала ОНТ.
«Я был там, чтобы пообщаться с людьми, выяснить их мнение», - объяснил он судье.
Он заявил, что у него не было с собой транспарантов, и никаких лозунгов он не выкрикивал. На вопрос судьи о том, кто его туда направил, Семченко ответил, что сам принял такое решение, будучи на тот момент начальником президентского пула. Отмечается, что Семченко работал на ОНТ с 2009 года и одновременно с этим возглавлял пул журналистов, которые работали с Александром Лукашенко. После оглашения результатов президентских выборов и последовавших за ними массовых протестов Семченко объявил об уходе с канала. По словам источника издания, его уход был связан с осуждением насилия со стороны силовиков в отношении протестующих.