Աղմկահարույց գաղտնալսումից երկու տարի անց. ի՞նչ զանգեր են կատարվել արտերկիր․ «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է․ «Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի գաղտնալսման հրապարակումից անցել է երկու տարի: Եվ եթե այս երկու տարիների ընթացքում չի ստացվում բացահայտել գաղտնալսման դեպքը, համենայնդեպս, հանրությունը չունի որևէ տեղեկություն բացահայտման վերաբերյալ, ապա ի՞նչ սպասել ուժային կառույցներից այսքանից հետո:
Հիշեցնենք, որ երկու տարի առաջ՝ 2018-ի սեպտեմբերի 11-ին, համացանցում էր հայտնվել Վանեցյանի և Խաչատրյանի աղմկահարույց հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը։ Նրանք 8-րոպեանոց հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկում էին Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքը, ինչպես նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի եւ ՊՆ նախկին ղեկավար Միքայել Հարությունյանի դեմ հարուցված քրեական գործերը։ Իսկ ի՞նչ ունենք գաղտնալսման հրապարակումից երկու տարի անց: 2020 թվականի հունիսի 10-ին ՀՔԾ նախագահ Հայկ Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ գաղտնալսման գործը բացահայտված է: Մեկնաբանության համար «Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմեց Քննչական կոմիտեի լրատվական բաժնի պետ Ռիմա Եգանյանին, որը հայտնեց. «Տվյալ քրեական գործի վերաբերյալ Քննչական կոմիտեի կողմից նախկինում տրված մեկնաբաբություններին ավելացնելու ոչինչ չունենք: Այս պահի դրությամբ կարող եմ ասել, որ նախաքննությունը շարունակվում է»:
Հիշում եք՝ 2019 թվականի հունիսի 9-ին՝ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը հայտարարել էր, թե հարցումներ են ուղարկել որոշ երկրներ և սպասում են պատասխանների: Եւ, ահա, ուշագրավ մանրամասներ են հայտնի դարձել այս գործով: Մեր տեղեկություններով՝ չորս երկիր հարցում է ուղարկվել, սակայն մինչև հիմա դեռ պատասխան չկա որևէ երկրից: Ավելին, մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ ՀՀ քննչական կոմիտեից զանգահարել են նշված երկրների իրավապահ մարմիններին և խնդրել, որպեսզի հարցմանը պատասխանեն, սակայն այդպես էլ չեն պատասխանել: Անգամ այլ ուժային կառույցներից են «գործին խառնվել», բայց դարձյալ որև տեղաշարժ չկա»:

«Жоговурд»: С момента публикации скандальной прослушки телефонного разговора глав СНБ и ССС прошло два года
Пятница, 11 Сентября, 2020 года, 09:20
Газета «Жоговурд» пишет: «С момента публикации записи телефонного разговора бывшего директора Службы национальной безопасности Армении Артура Ванецяна и начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна прошло два года. И если за эти два года раскрыть дело о прослушивании телефонных разговоров не удается, по крайней мере, у общественности нет информации о разоблачении, то чего ждать от правоохранительных органов после всего этого?
Напомним, два года назад, 11 сентября 2018 года, в сети появилась запись телефонного разговора Ванецяна и Хачатряна. В ходе 8-минутного телефонного разговора они обсуждали арест бывшего президента Армении Роберта Кочаряна, а также уголовные дела против генсека ОДКБ Юрия Хачатурова и бывшего министра обороны Микаэла Арутюняна. Что имеем спустя два года после публикации прослушки? 10 июня 2020 года начальник ССС Айк Григорян объявил о раскрытии дела о прослушке телефонных разговоров. Газета «Жоговурд» обратилась за комментарием к начальнику отдела по связям с общественностью и информации СК Римме Еганян. «Нам нечего добавить к предыдущим комментариям Следственного комитета по этому уголовному делу. На данный момент могу сказать, что расследование продолжается».
Напомним также, что 9 июня 2019 года во время беседы с журналистами в Национальном Собрании председатель Следственного комитета РА Айк Григорян заявил, что направили запросы в некоторые страны и ждут ответов. И вот стали известны несколько интересных подробностей об этом деле. По нашим сведениям, запросы были отправлен в четыре страны, но пока нет ответа ни одной страны. Более того, согласно полученной нами информации, Следственный комитет РА позвонил в правоохранительные органы указанных стран и попросил их ответить на запрос, но они так не ответили. Даже силовые структуры других стран «вмешались в дело», но, опять же, никакого прогресса нет».