Ինչո՞ւ չի թանկանում #Bitcoin-ը․ պարզաբանում են վերլուծաբանները
Bitcoin կրիպտոարժույթի փոխարժեքի երկարատև, բազմակի աճի համար կրիպտոշուկայում բացակայում են համակարգային ներդրողները, գրում է РБК-ն։ Այս մասին հայտնել է eToro ընկերության վերլուծաբան Սիմոն Փիթերսը: Նրա կարծիքով, կրիպտոարժույթի փոխարժեքի 10 հազար դոլարից ավել կայուն աճի համար անհրաժեշտ է
մեծ ներդրումների տեսքով ներարկումներ, որոնք կարող են իրականացվել միայն կազմակերպությունների կողմից: Հատկապես, երբ խոսքը 30-40 հազար դոլարի փոխարժեքի մասին է, գրում է Bitcoin.com կայքը։
Փիթերսի կարծիքի հետ համամիտ է BestChange.ru կայքի ավագ վերլուծաբան Նիկիտա Զուբորևը։ Բիթքոինի փոխարժեքի աճը շարունակելու համար անհրաժեշտ են նոր ներդրումներ: Ներդրումների անհրաժեշտ ծավալը կարող է տրամադրվել ինստիտուցիոնալ ներդրողների հաշվին:
Սակայն կրիպտոշուկայում նման դերակատարողների կապիտալի զանգվածային ներհոսքը դեռ կասկածի տակ է: Որպեսզի ինստիտուցիոնալ մասնակիցները մուտք գործեն կրիպտոշուկա, անհրաժեշտ է զարգացնել դրա ենթակառուցվածքները: Խոսքը նոր տեսակի օրենսդրական կարգավորումների և մանիպուլյացիայի դեմ պայքարի մասին է: Այս խնդիրների առկայությունը կանխում է կրիպտոարժույթի ոլորտում միջոցների ներդրմանը և կանխում է փոխարժեքի աճը։

Почему не дорожает #биткоин. Аналитики назвали причину
Для долгосрочного, многократного подорожания биткоина рынку криптовалют не хватает институциональных инвесторов, заявил аналитик компании Etoro Симон Питерс. По его мнению, для уверенного роста курса монеты выше $10 тыс. необходимы крупные вливания средств, которые могут прийти только со стороны организаций. Особенно, если речь идет о целях в $30-40 тыс., цитирует специалиста Bitcoin.com.
«На мой взгляд, для нового ралли на рынке криптовалют не хватает институциональных инвестиций… Если мы хотим уверенного роста цены биткоина после преодоления психологического барьера в $10 тыс., особенно до уровней в $30 тыс. или $40 тыс., требуется дополнительный приток капитала. Скорее всего, он поступит от организаций», — предположил Питерс.
C его мнением согласился старший аналитик BestChange.ru Никита Зуборев. Для продолжения роста стоимости биткоина требуются новые инвестиции. Их необходимый объем может быть обеспечен за счет средств институциональных инвесторов.
Однако массовый приток капитала таких игроков рынка пока что остается под вопросом, отметил Зуборев. Чтобы институциональные игроки пришли на рынок криптовалют, необходимо развить его инфраструктуру. Речь идет о законодательном регулировании нового вида активов, о борьбе с манипуляциями. Наличие этих проблем препятствует вливанию средств в биткоин и, соответственно, мешает росту его стоимости.