«Խոսել ճգնաժամային պայմաններում գույքահարկի բեռի ավելացման մասին, արդարացի չէ». Բաբկեն Թունյան
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանն այսօր ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ անշարժ գույքի հարկի նոր փոփոխություններին և դրա վերաբերյալ վերջին շրջանում ի հայտ եկած բողոքներին և ֆլեշմոբերին: Նա հայտնեց, որ այն շրջանառվող թեզը, թե տնտեսական այս ճգնաժամի ընթացքում իշխանությունը ևս մեկ հարկ է ավելացնում քաղաքացիների վրա, կա՛մ սխալ ընկալման արդյունք է, կա՛մ դիտմամբ մանիպուլացվում է:
«Նախագիծը, որը հանգեցրել է գույքահարկի ավելացման, կադաստրային արժեքների մոտարկման նախագիծն է, որն ընդունվել է անցած տարի: Այժմ այս նոր նախագծով փորձում ենք անցած տարվա ընդունած նախագծի էֆեկտը մեղմել, որովհետև նախկինում կամ այսօր գործող համակարգը մի քանի շեմեր ունի, առավելագույն շեմը 40 միլիոն դրամն է բնակարանների դեպքում, որից հետո կիրառվում է առավելագույն 1 տոկոս գործակիցը: Վերագնահատման արդյունքում գույքերի մեծ մասն ընկնում է արդեն այդ բարձր շեմից վերև և ըստ այդմ հարկը բազմապատիկ անգամներով էր ավելանում: Այժմ մենք այդ ազդեցությունն ենք մեղմում: Մենք նաև սահուն ժամանակահատվածն ենք դնում 6 տարով, որպեսզի այդ բեռն անմիջապես չզգան մարդիկ: Վերջապես պետք է նկատի ունենալ, որ նոր կանոններով առաջին վճարումը լինելու է 2021-ի դեկտեմբերին, ընդ որում՝ կատարելու են նոր գույքահարկերի 25 տոկոսի չափով: Այսինքն՝ խոսել ճգնաժամային պայմաններում գույքահարկի բեռի ավելացման մասին, իմ կարծիքով, այդքան էլ արդարացի չէ»,- ասաց պատգամավորը:

Бабкен Тунян: Говорить об увеличении бремени налога на имущество в условиях кризиса не столь оправданно
Вторник, 30 Июня, 2020 года, 11:05
Разговоры о том, что налог на имущество увеличивается на фоне кризиса, являются манипуляцией, поскольку изменения инициировались еще в прошлом году. Об этом сказал сегодня на пресс-конференции депутат от блока «Мой шаг» Бабкен Тунян.
«Сейчас мы наоборот пытаемся смягчить последствия, поскольку установлен, например, порог для жилья в сумме до 40 млн. драмов, который будет не выше 1 процента, хотя изначально предполагалось установить иные критерии, что могло бы привести к еще большим налоговым ставкам. Кроме того, в ходе общественных обсуждений предлагались более высокие формулы налогообложения, от чего мы отказались. Налог по новым ставкам в размере 25 % граждане начнут платить с декабря 2021 года, а реформа завершится через 6 лет, что позволит генерировать дополнительные доходы, которые пойдут на повышение уровня социальных услуг. То есть, говорить об увеличении бремени налога на имущество в условиях кризиса, на мой взгляд, не столь оправданно», - сказал депутат.