ԼՀԿ-ն չի միանա ԲՀԿ-ի նախաձեռնած ստորագրահավաքին, բայց կդիմի ՍԴ
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն այսօր ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է այն հարցին, որ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի քննարկմանը զուգահեռ, նույն ժամանակահատվածում ՍԴ-ն որոշում էր կայացրել ՀՀ երկրորդ նախագահի դիմումի հիման վրա՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300․1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործի քննությունը սկսել 2020 թվականի հուլիսի 7-ին։
Մարուքյանը հայտնել է, որ կսպասեն նիստի ավարտին, այնուհետ ՍԴ-ին կներկայացնեն իրենց դիմումը:
Նա հայտնել է, որ որևէ ձևով ԼՀԿ-ն հնարավորություն չի տալու, որ «հակամարտ կողմերից որևէ մեկն ի շահ իրեն ծառայեցնի այդ գործընթացը»:
«Սահմանադրական դատարան ուղարկելու դիմումի աշխատանքները մենք արդեն սկսել ենք: Հենց ՍԴ-ում տեղի ունենա Քոչարյանի գործով նիստը, ՍԴ կմուտքագրվի հակասահմանադրական ճանաչելու հետ կապված դիմումը: Այսինքն՝ օրերի խնդիր է»,- ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը:
Մարուքյանը հայտարարեց, որ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն այս պահին չի միանում «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնած ստորագրահավաքին:

«Лусавор Айастан» не поддержит «Процветающую Армению» в вопросе сбора подписей под обращением в КС
Глава фракции «Лусавор Айастан» Эдмон Марукян сегодня на пресс-конференции в Национальном Собрании коснулся вопроса о том, что параллельно с обсуждением проекта поправок в Конституцию, Конституционный суд принял решение 7 июля 2020 года начать рассмотрение вопроса о соответствии статьи 300.1 Уголовного кодекса РА Конституции РА на основании заявления второго президента Армении Роберта Кочаряна.
По его словам, они дождутся окончания судебного заседания, после чего подадут заявление в Конституционный суд.
«Мы обратимся в Конституционный суд лишь после рассмотрения дела второго президента Армении Роберта Кочаряна. С правовой точки зрения, нет разницы, когда следует обратиться», - отметил Марукян.
Он также отметил, что «Лусавор Айастан» не поддержит «Процветающую Армению» в вопросе сбора подписей под обращением в Конституционный суд.