Եվրոպական շուկաներում նավթը թանկացել է՝ Ռուսաստանից մատակարարումների կրճատման պատճառով
Եվրոպական շուկաներում նավթի գինը բարձրացել է՝ Ռուսաստանից մատակարարումների կրճատման պատճառով, հայտնում է Bloomberg-ը:
Համաձայն Bloomberg-ի գնահատականների՝ հուլիսի առաջին տասնօրյակում Բալթյան և Սև ծովերի նավահանգիստներում Urals ապրանքանիշի նավթի բեռնաթափումը կկազմի օրական 880 հազար բարել: Եթե այս մակարդակը պահպանվի մինչև ամսվա վերջ, ապա այն կլինի ամենացածրը՝ 2008-ից ի վեր: «Շուկան կարծես ակտիվ վերականգնման գործընթացում է»,- նշել է JBC Energy GmbH-ի վերլուծաբան Օլգեն Լինդելը։ Նա նաև ասել է, որ խոշոր արտահանողների կողմից արտահանման կրճատումը և պահանջարկի աճն «այն է, ինչ շուկային անհրաժեշտ է պաշարները սպառելու և հավասարակշռությունը վերականգնելու համար»:
Ըստ Bloomberg-ի՝ վերջին շաբաթների ընթացքում Իտալիայում, Իսպանիայում, Ֆրանսիայում և Մեծ Բրիտանիայում նավթի պահանջարկն աճում է՝ սահմանափակումների մեղմացման պայմաններում:

Нефть на физическом рынке Европы подорожала из-за сокращения поставок из РФ
Нефть на физическом рынке дорожает в Европе на фоне сокращения предложения со стороны России, сообщает Bloomberg.
В первой декаде июля отгрузка нефти марки Urals в портах в Балтийском и Черном морях составит 880 тыс. баррелей в сутки (б/с), свидетельствуют расчеты Bloomberg. Если этот уровень сохранится до конца месяца, он станет минимальным с 2008 года.
"Рынок, похоже, находится в процессе активного восстановления",- отмечает аналитик JBC Energy GmbH Ойген Линделл.
Он отметил, что сокращение добычи крупнейшими производителями и рост спроса - "это то, что необходимо рынку для сокращения запасов и восстановление равновесия".
Как сообщает Bloomberg, нефтяной спрос в Италии, Испании, Франции и Великобритании в последние недели растет на фоне смягчения ограничительных мер, введенных из-за пандемии.