Ռուսաստանի հետ խնդիրները խորանում են, և դրանք միայն «աշխատանքային» չեն. «Փաստ»
«Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի տեսակոնֆերանսի ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ գազի գնի հետ կապված հայտարարությունը թեկուզ դիվանագիտական լեզվով, սակայն բավականին կոշտ էր՝ ուղղված Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին:
Գազի գնի հարցը նոր չէ և պարբերաբար բարձրացվում է: Ավելին, այն վաղուց տնտեսականից զատ ունի նաև քաղաքական բաղադրիչ: Միևնույն ժամանակ, սա ընդհանուր միջպետական հարաբերությունների միայն մի կողմն է:
Իրականում անցած երկու տարվա ընթացքում հայ-ռուսական հարաբերությունները, մեղմ ասած, բավականին մշուշոտ են, եթե չասենք ավելին:
Փաստը մնում է փաստ, որ ռուսաստանցի գործընկերների կողմից մեր իշխանությունների նկատմամբ գնալով խորանում է անվստահությունը, ավելի ու ավելի են բարդանում փոխադարձ հարաբերությունները»:

«Паст»: Проблемы с Россией углубляются, и они не только «рабочие»
Газета «Паст» пишет: «Заявление президента России Владимира Путина касательно цены на газ, сделанное во время заседания Высшего Евразийского экономического совета в формате видеоконференции, хотя и было на дипломатическом языке, однако прозвучало довольно резко и было адресовано премьер-министру Армении Николу Пашиняну и президенту Беларуси Александру Лукашенко.
Вопрос цен на газ не нов и регулярно поднимается. Более того, помимо экономического, он имеет также политический компонент. В то же время это только один аспект общих межгосударственных отношений.
В действительности, за последние два года армяно-российские отношения были, мягко говоря, довольно расплывчатыми, если не более.
Факт остается фактом, что недоверие российских партнеров к нашим властям все больше углубляется, и отношения становятся все более и более сложными».