Հայտնի են ԱՄՆ-ում նախնական ընտրությունների արդյունքները
ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ, դեմոկրատ Ջոզեֆ Բայդենը քվեների 31 տոկոսի հաշվարկի արդյունքով մարտի 10-ի փրայմերիզներում Միչիգան նահանգում հաղթանակ է տարել՝ հավաքելով ձայների 52,3 տոկոսը, հայտնում է Fox News-ը :Նրա հակառակորդ՝ Վերմոնտ նահանգի սենատոր Բեռնի Սանդերսը հավաքել է ձայների 42,2 տոկոսը: Սանդերսն առաջատար է Վաշինգտոնի ու Հյուսիսային Դակոտայի նահանգներում:
Նախնական ընտրություններ են անցկացվել Միչիգան, Միսսուրի, Միսիսիպիի, Վաշինգտոն, Հյուսիսային Դակոտա, Այդահո նահանգներում:
Միչիգանի փրայմերիզում ընտրում են պատվիրակներ, որոնք դեմոկրատների առաջիկա ազգային համագումարում պաշտպանում են ԱՄՆ-ի նախագահի թեկնածու առաջադրվելու այս կամ այն հավակնորդին:
Ավելի վաղ, ըստ 18 նահանգների փրայմերիզների արդյունքներով, համաձայն Fox News հեռուստաալիքի՝ Բայդենն առաջատար է իրեն պաշտպանող պատվիրակների թվով՝ 670 ձայն, Սանդերսը՝ 574: Նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար հարկավոր է հավաքել բոլոր 3979 պատգամավորներից առնվազն 1991-ի քվեն:

Названы предварительные результаты праймериз в США
Бывший вице-президент США Джо Байден лидирует на праймериз Демократической партии в штате Мичиган после подсчета 31 процента голосов. Об этом сообщил телеканал Fox News.
Байден набирает 52,3 процента голосов, в то время как его главный оппонент, сенатор от штата Вермонт Берни Сандерс — 42,2 процента голосов.
Во вторник, 10 марта, праймериз прошли в шести штатах: Айдахо, Вашингтон, Мичиган, Миссисипи, Миссури и Северная Дакота.
На праймериз в Мичигане отбирают делегатов, которые на предстоящем национальном съезде демократов поддержат того или иного претендента на выдвижение кандидатом в президенты США от партии.
Ранее по итогам праймериз в 18 штатах, по подсчетам телеканала Fox News, у Байдена было 670 делегатов, а у Сандерса – 574. Для того, чтобы принять участие в президентской гонке, необходимо набрать голоса как минимум 1991 делегата из 3979, без учета 771 голоса так называемых суперделегатов, которые не распределяются на праймериз.