Ռուսաստանը հրաժարվում է երաշխավորել Սիրիայում թուրքական ավիացիայի անվտանգությունը
Ռուսական զորքերը չեն կարող երաշխավորել Սիրիայում թուրքական ավիացիայի անվտանգությունը: Այս մասին հայտարարել է Սիրիայում հակամարտող կողմերի հաշտեցման կենտրոնի ղեկավար Օլեգ Ժուրավլևը, հայտնում է ТАСС-ը:
Նախօրեին սիրիական բանակի հրամանատարությունը հայտարարել էր, որ փակում է օդային տարածքը երկրի հյուսիս-արևմտյան շրջաններում, ներառյալ Իդլիբ նահանգում, և կոչնչացնի հակառակորդի ինքնաթիռները:
Ժուրավլևը նշել է, որ Սիրիայի կառավարությունը ստիպված է եղել նման որոշում կայացնել օդային տարածքում սրված իրավիճակի պատճառով: «Այս պայմաններում Ռուսաստանի ուժերի խմբերի հրամանատարությունը չի կարող երաշխավորել Սիրիայի երկնքում թուրքական ավիացիայի թռիչքների անվտանգությունը»,- հավելել է Ժուրավլևը:

Россия отказалась гарантировать безопасность авиации Турции в Сирии
Российские войска не могут гарантировать безопасность полетов турецкой авиации над Сирией. Об этом заявил руководитель российского Центра по примирению враждующих стороны (ЦПВС) Олег Журавлев, передает ТАСС.
В воскресенье, 1 марта, командование сирийской армии сообщило, что закрывает воздушное пространство над северо-западными регионами страны, включая провинцию Идлиб, и будет уничтожать враждебные летательные аппараты.
Журавлев отметил, что сирийское правительство было вынуждено принять такое решение из-за обострившейся обстановки в воздушном пространстве. «В этих условиях командование российской группировки войск не может гарантировать безопасность полетов турецкой авиации в небе Сирии», — добавил глава ЦПВС.