Ղազախստանում զանգվածային անկարգություններից 8 մարդ զոհվել է, 40-ը՝ վիրավորվել
Առնվազն 8 մարդ է զոհվել, 40-ը վիրավորվել Ղազախստանի հարավային Կորդայ շրջանի մի քանի հատվածներում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգություններից: Այժմ անվտանգության ուժերն իրավիճակը վերահսկողության տակ են վերցրել, հայտնում է Reuters-ը:
Նշվում է, որ սկզբում մոտ 70 մարդ ներքաշվել է ղազախղրղզական սահմանից ոչ հեռու գտնվող Մասանչի գյուղի ծայրամասում սկսված ծեծկռտուքի մեջ։ Հետո մոտակա գյուղերից նրանց են միացել ևս 300-ը:
Ոստիկնության հետ բախումներ են եղել, ամբոխը ներխուժել է ոստիկանության բաժին՝ կրակելով երկու սպաների ուղղությամբ, այրել տասնյակ շենքեր ու մեքենաներ:

В Казахстане прошли массовые драки, есть погибшие и раненые
По меньшей мере восемь человек погибли и несколько десятков получили ранения. Силовики взяли ситуацию под контроль.
В нескольких населенных пунктах Казахстана, минувшей ночью произошли массовые драки, погибли восемь человек, еще сорок - получили ранения. Об этом в субботу, 8 февраля, сообщает Reuters.
Отмечается, что около 70 человек были вовлечены в первую драку на окраине села Масанчи, недалеко от казахстанско-кыргызской границы. После чего еще 300 человек прибыли из близлежащих деревень.
Толпа столкнулась с полицией, при этом выстрелив в двух офицеров, а также подожгла десятки зданий и автомобилей.
По словам министра внутренних дел Казахстана Ерлана Тургумбаева, полиция задержала 47 человек и конфисковала два охотничьих ружья.