Թրամփը ոչ հարուստների համար կբարդացնի ԱՄՆ քաղաքացիություն ստանալը
ԱՄՆ Գերագույն դատարանը թույլ է տվել նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին բարդացնել ԱՄՆ-ում կացության թույլտվության ստացումը պետական աջակցության կարիք ունեցող ներգաղթյալների համար, հայտնում է Reuters-ը:
Ինը դատավորներից հինգը, այդ թվում՝ նախագահի կողմից նշանակված երկու դատավոր, կողմ են քվեարկել այս վիճահարույց օրենքին, որը միգրանտների իրավունքների պաշտպաններն անվանում էին «աղքատների դեմ զտիչներ»: Այժմ, այս որոշման դեմ հանվել է արգելքը, որը սահմանվել էր 2019-ի մի քանի նահանգների նախաձեռնությամբ և ոչ կառավարական կազմակերպությունների կողմից։
Պետությունը կկարողանա հրաժարվել օտարերկրացիներին գրին քարտ տրամադրելուց՝ նրանց անբավարար կրթության մակարդակի, անգլերենի իմացության կամ տարիքային անհամապատասխանության պատճառով, այն գործոնների, որոնք կանխատեսում են, որ երկրի ապագա բնակչի համար անհրաժեշտ կլինի անշարժ գույքի վաուչերներ, անվճար բժշկական ապահովագրություն և սոցիալական աջակցության այլ ծրագրերին մասնակցելուց:

Трамп уcложнит получение гражданства США для небогатых
Верховный суд США позволил администрации президента Дональда Трампа усложнить получение вида на жительство в США для иммигрантов, нуждающихся в государственной поддержке. Об этом сообщает агентство Reuters.
За спорный запрос, который сторонники прав мигрантов называли «фильтром против небогатых», проголосовали пятеро из девяти судей, в том числе двое назначенных президентом. Теперь с этого решения снята блокировка, установленная осенью 2019 года по инициативе нескольких штатов и НКО.
Государство сможет отказывать иностранцам в получении грин-карты по причине их недостаточного уровня образования, знания английского языка или возраста — факторов, по которым можно предсказать, что будущему жителю страны понадобятся ваучеры на недвижимость, бесплатная медицинская страховка и другие программы социальной поддержки.