Ռուսաստանը նվազեցնում է Բելառուսին մատակարարվող նավթի ծավալները
Ռուսաստանը փոփոխել է Բելառուսին մատակարարվող նավթի ժամանակացույցը՝ երրորդ երկրից (Նորվեգիա) մատակարարման հետ կապված, հայտնում է ТАСС գործակալությունը՝ հղում անելով մատակարարաման ժամանակացույցին ծանոթ աղբյուրին:
Գործակալության զրուցակցի խոսքով, 2020 թվականի առաջին եռամսյակի ժամանակացույցը նախատեսում էր Բելառուսին մատակարարել 750 հազար տոննա նավթ, ներառյալ երկաթուղով 100 հազար տոննա: Փոփոխված ժամանակացույցը ենթադրում է հունվարին մատակարարել մոտ 500 հազար տոննա ռուսական նավթ:
Հունվարի սկզբին Ռուսաստանը դադարեցրեց Բելառուսին նավթի մատակարարումը, քանի որ կողմերը չէին կարողանում համաձայնեցնել հումքի արժեքը: Մինսկը հայտարարեց, որ տնտեսական պայմանները բարդանում են Ռուսաստանում հարկային մանևրի պատճառով: Սա ենթադրում է նավթի արտահանման տուրքերի աստիճանական իջեցում՝ միաժամանակ ավելացնելով նավթային արդյունահանման հարկը (հանքանյութերի արդյունահանման հարկ) մինչև 2024 թվականը:

Источник: Россия сократит поставки нефти в Белоруссию в январе
Россия скорректировала график поставок нефти в Белоруссию из-за поставок в республику сырья из третьих стран, в частности, из Норвегии. Об этом ТАСС сообщил источник, знакомый с графиком поставок.
"В связи с началом поставок в Белоруссию нефти из третьих стран, в частности, из Норвегии, российские поставки нефти были скорректированы по времени", - сказал он.
По словам собеседника агентства, график на первый квартал 2020 года предполагал поставку 750 тыс. тонн нефти, в том числе 100 тыс. тонн по железной дороге. Этот объем планировалось поставить в январе. Скорректированный график предполагает поставку в январе около 500 тыс. тонн российской нефти.
В начале января Россия приостановила поставки нефти в Белоруссию, так как стороны не смогли договориться о стоимости сырья. В Минске заявляли, что экономические условия усложняются из-за проведения в России налогового маневра. Он предполагает постепенное снижение экспортных пошлин на нефть при одновременном увеличении НДПИ (налога на добычу полезных ископаемых) до 2024 года.