Ամերիկյան խոշորագույն ընկերությունները 10 տարվա ընթացքում 500 մլն են ծախսել Կոնգրեսում՝ լոբբինգի համար․ #TheWashingtonPost
![]() Ամերիկյան խոշորագույն ձեռնարկությունները՝ Apple-ը, Amazon-ը, Facebook-ը, Google-ը, Microsoft-ը, Twitter-ը և Uber-ը 2010 թվականից մինչև 2019 թվականները ծախսել են գրեթե 500 միլիոն դոլար՝ լոբբինգ անցկացնելով ԱՄՆ Կոնգրեսում ի նպաստ սեփական շահերի, գրում է The Washington Post-ը: Ըստ պարբերականի, տասնյակ ընկերություններից ամենաշատ գումարը ծախսել է Google-ը: Վերջինիս ծախսերը գնահատվում են 150 միլիոն դոլար, իսկ Facebook- ը և Amazon-ը՝ 81 միլիոն և 80 միլիոն դոլար: «Այս ընկերություններն ունեն տնտեսական և քաղաքական մեծ ազդեցություն, և նրանք ծախսում են հարյուր միլիոնավոր դոլարներ իրենց ստատուս-քվոն պահպանելու համար»,- նշել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անանուն աղբյուրը, ով ղեկավարում է խոշոր ընկերությունների դեմ իրականացվող հակամենաշնորհային հետաքննությունը: Ընկերությունների մեծ մասը հրաժարվել է մեկնաբանել հոդվածում նշված տվյալները: |

#TheWashingtonPost: корпорации США потратили на лоббирование интересов в Конгрессе $500 млн за 10 лет
![]() Крупнейшие американские компании Apple, Amazon, Facebook, Google, Microsoft, Twitter и Uber в период с 2010 по 2019 год потратили почти $500 млн на лоббирование своих интересов в Конгрессе США. Об этом в среду сообщила газета The Washington Post. По ее данным, больше всего за десятилетие на продвижение своих интересов потратила компания Google. Ее затраты оцениваются в $150 млн. Несколько меньше составили расходы Facebook и Amazon - $81 млн и $80 млн соответственно за последние десять лет. Самыми низкими оказались расходы компаний Twitter и Uber, которые тратили на эти цели, в среднем, от $1 млн до $3 млн в год. Точные данные о сумме всех затраченных средств за последние десять лет в статье не приводятся. "Эти компании, так как они такие большие, имеют огромное экономическое и политическое влияние, и они тратят сотни миллионов долларов, чтобы сохранить свой статус-кво", - заявил один из членов Палаты представителей Конгресса США, возглавляющий антимонопольное расследование против крупных компаний. Большинство упомянутых компаний отказались комментировать данные, приведенные в статье. Однако представитель Amazon заявил, что компания "сосредоточена на том, чтобы защищать то, что важно для наших клиентов, сотрудников и законодателей".