«Եթե կարոտում եք նախորդ խորհրդարանը, կարող եք գնալ, նրանց հետ սուրճ խմել». Ռուբինյանը՝ Մարուքյանին
ԱԺ-ն հունվարի 22-ին 73 կողմ, 20 դեմ, 15 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի օրինագիծը: ԼՀԿ-ից Տարոն Սիմոնյանը քվեարկությունից առաջ հայտարարեց, որ իրենք դեմ են քվեարկելու, որովհետև օրինագծում անորոշություններ կան:
Հիշեցնենք, որ այս օրինագծի քննարկման ժամանակ էր նախորդ օրը տեղի ունեցել ԲՀԿ-ի և «Իմ քայլի» պատգամավորների միջև քաշքշուկը:
Մեկ այլ քվեարկությամբ խորհրդարանը մերժեց Երևանի քաղաքապետարանին տրանսպորտային միջոցների և այլ գույքի փոխանցման գործընթացի օրինականությունը ստուգելու նպատակով քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու հարցը: ԼՀԿ ղեկավար Է.Մարուքյանը հույս էր հայտնել, թե խորհրդարանական մեծամասնությունը չի տապալի այն: Նրան աջակցություն էր հայտնել ԲՀԿ-ից Նաիրա Զոհրաբյանը՝ նշելով. «Դրանով դուք վատ վիճակի մեջ եք դնում ձեր քաղաքապետին»:
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն այսպես արձագանքեց. «Վատ նախադեպն այն է, որ իրավունքի ուժով ստեղծված հանձնաժողովն իրականացնի գործառույթներ, որոնք իր լրազորությունների մեջ չեն մտում և պարունակում են հակասահմանադրական տարրեր»,- նշեց նա և առաջարկեց, որ քննությունը Երևանի ավագանին կատարի: Լ.Մակունցը հավելեց, որ «Իմ քայլը» չի մասնակցելու քվեարկությանը:
Քվեարկությունից հետո Մարուքյանը հայտարարեց. «Դուք ցույց տվեցիք, որ քաղաքական կամք չունեք՝ Երևանի քաղաքապետարանում կոռուպցիոն ռիսկերն ուսումնասիրելու համար: Հարցն արդեն խորհրդարանի հարթակում է: Սա վատ նախադեպ է, որը չի եղել անգամ նախորդ խորհրդարանում: Սա քաղաքական հետևանքներ է ունենալու: Մեծամասնություն ունենալով՝ վախենում եք ուսումնասիրել կոռուպցիոն ռիսկերը»,- պնդեց նա:
«Իմ քայլից» Ռուբեն Ռուբինյանն էլ Մարուքյանին առաջարկեց. «Կոչ եմ անում կոռեկտ արտահայտվել: Եթե կարոտում եք նախորդ խորհրդարանը, կարող եք գնալ, ձեր նախկին գործընկերների հետ սուրճ խմել»:

Рубинян – Марукяну: Если вы скучаете по предыдущему парламенту, вы можете пойти и выпить кофе со своими бывшими коллегами
Среда, 22 Января, 2020 года, 11:05
На заседании Национального Собрания Армении 22 января во втором и окончательном чтении депутаты одобрили пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс и в смежные законы. «За» проголосовали 73 парламентария, «против» – 20, воздержались – 20.
Перед голосованием депутат от «Лусавор Айастан» Тарон Симонян объявил, что фракция проголосует проти законопроекта, поскольку в нем есть неточности.
Напомним, что вчера во время обсуждения этого законопроекта произошла словесная перепалка между депутатами от ППА и «Мой шаг».
Другим голосованием парламент отклонил вопрос создания следственной комиссии по изучению договоров о передаче Ереванской мэрии транспортных средств и другого имущества.
После голосования глава фракции «Лусавор Айастан» Эдмон Марукян заявил: «Вы показали, что у вас нет политической воли для расследования коррупционных рисков в мэрии Еревана. Вопрос уже в парламенте. Это плохой прецедент, которого не было даже в предыдущем парламенте. Это будет иметь политические последствия. Имея большинство в парламенте, вы боитесь изучать коррупционные риски»,- подчеркнул он.
«Я призываю вас корректно выражаться. Если вы скучаете по предыдущему парламенту, вы можете пойти и выпить кофе со своими бывшими коллегами»,- предложил Марукяну депутат от фракции «Мой шаг» Рубен Рубинян.