Բելառուսը գտել է ռուսական նավթի այլընտրանքը
Բելառուսի նավթային ընկերությունը Նորվեգիայից գնել է 80 հազար տոննա նավթ, հայտնում է BelTA-ն՝ վկայակոչելով «Белнефтехим» կոնցեռնի մամուլի ծառայությանը:
«Բելառուսական նավթային ընկերությունը գնել է նորվեգական նավթի մի խմբաքանակ: Այն կազմում է մոտ 80 հազար տոննա, որը նախատեսված է «Нафтан»-ում վերամշակման համար»,- հայտնում է գործակալությունը:
«Нафтан»-ը Բելառուսի նավթավերամշակման գործարաններից մեկն է, որը գտնվում է Վիտեբսկի մարզում: Այն ապահովում է Ռուսաստանից եկող նավթի վերամշակումը և դրա հետագա արտահանումը ԵՄ երկրներ: Գործարանի արտադրանքի շուրջ 60%-ը արտահանվում է:
Ավելի վաղ Բելառուսը դիմել էր մի շարք եվրոպական երկրների՝ նավթի հնարավոր մատակարարման խնդրանքով: Բելառուսը դիտարկում էր նաև Ուկրաինայի, Ղազախստանի, Ադրբեջանի տարբերակները:

Белоруссия нашла альтернативу российской нефти в Норвегии
Белорусская нефтяная компания (БНК) закупила 80 тыс. т нефти в Норвегии, сообщает БелТА со ссылкой на пресс-службу концерна «Белнефтехим».
«Белорусская нефтяная компания закупила партию норвежской нефти. Речь идет о 80 тыс. т. Она предназначена для переработки на «Нафтане», — приводит агентство сообщение пресс-службы.
«Нафтан» — это один из двух белорусских нефтеперерабатывающих заводов, расположенный в Витебской области. Он обеспечивает переработку поступающей из России нефти и ее дальнейший экспорт в страны Евросоюза. На экспорт уходит порядка 60% продукции завода.