«Ռուսաստանը համաձայնություն չի տալիս Ղազախստանից Բելառուս նավթի մատակարարմանը»․ Լուկաշենկո
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Ռուսաստանը համաձայնություն չի տալիս Ղազախստանից նավթի մատակարարմանը: Այս մասին Լուկաշենկոն հայտնել է նավթամթերքների արտահանման վաճառքի բարելավմանն ուղղված հանդիպման ժամանակ, գրում է БелТА գործակալությունը:
«Հնարավոր է՝ Ղազախստանը կարողանա մեզ նավթ մատակարարել, եթե Ռուսաստանը համաձայնվի: Տարօրինակ է, որ մեր դաշնակիցը համաձայն չէ նավթ մատակարարել մեր մյուս դաշնակցից: Դե, այսպիսին է իրավիճակը նավթի մատակարարման գործում, և մենք պետք է զբաղվենք դրանով»,- նշել է Լուկաշենկոն։
Նրա խոսքով, Բելառուսին ռուսական նավթի մատակարարումների մասնաբաժինը պետք է կազմի 30-40%, մնացած հումքի ծավալները կլրացվեն Բալթյան երկրներից և Ուկրաինայից:

Лукашенко заявил, что Россия не дает согласия на поставку нефти в Белоруссию из Казахстана
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что Россия не дает согласия на поставку нефти в республику из Казахстана. Об этом он сказал во вторник на совещании по вопросам повышения эффективности реализации нефтепродуктов на экспорт.
"Возможно, Казахстан сможет поставить нам нефть, если Россия согласится с этим. Странно - наш союзник не дает согласия на поставку нефти от нашего другого союзника. Что ж, такая ситуация сейчас по поставкам нефти, и мы должны с этим разобраться", - цитирует главу государства агентство БелТА.
По его словам, доля поставок российской нефти в Белоруссию должна составлять 30-40%, остальные объемы сырья будут завозиться из Балтики и Украины.